Ai inteles gresit situatia. Apple nu incetineste modelele mai vechi prin upgrade de soft. Ci la anumite modele (de exp. i6, i6+, i6S, i6S+), in momentul in care scade prea mult voltajul bateriei, se face throttle (mai mult decat e normal) la CPU. Lucrul asta se intampla pentru a elimina posibilitatea ca telefonul sa-ti faca shutdown aiurea (eu am patit-o avand 40% baterie), in special atunci cand treci de la temperatura mare la temperatura foarte mica (oricine cunoaste cum functioneaza o baterie Li-Ion, Li-Polimer, sau stie un pic de fizica/chimie, stie foarte bine ca scade extrem de mult capacitatea celulelor la temperaturi foarte mari sau foarte mici).

Pentru a fi mai pe intelesul tau, mai toate procesoarele de mobile fac throttle, pentru ca nici-unul nu poate fi sustinut 100% cu voltaj maxim up and running (in special datorita bateriei mici si a problemelor termice). Chiar si pe iPad Pro se face un pic de throttle down, dar foarte mic. Asta pentru ca are atat baterie cat si spatiu pentru a rezolva problema termica.

Ca sa observi lag-ul unui s7, s6, s8, e foarte simplu, nu trebuie sa fii deloc "mai special". Fa aceleasi operatiuni side-by-side cu un iPhone. Orice iPhone de la 6 sau 6S in sus. Chiar si cu iOS 11, e incomparabil fata de cum se misca un s7. Care desi are 4GB RAM, ramane mult in urma. Atentie, eu nu ma refer la un test de 5 minute... ci la daily use. O sa vezi cum pe un s7 incepe sa se deschida mai greu o aplicatie, isi face refresh aiurea... Eu n-am patit niciodata pe un iPhone sa-mi faca refresh Facebook-ul in timp ce ma uitam la un filmulet sau scriam un comentariu. In timp pe s7 e atat de frecvent, incat am ajuns sa-mi dau copy/paste la ce scriu, pentru a fi sigur ca nu trebuie sa scriu din nou, in cazul unui refresh aiurea.

Referitor la faza asta cu "incetinirea", imi pare rau sa o spun, dar e o practica ce nu e valabila doar la Apple. Cred ca oricine detine un S4, S5, S6, S7, a observat ca in timp incepe sa mearga din ce in ce mai greu. O face si Samsung, am inteles ca si LG... Diferenta dintre ei este ca Apple este singurul producator care a facut publica treaba asta. Ba chiar va oferi un upgrade la baterie pentru modelele respective, de 25$ or so (in mod normal este 75$). Este perfect pt. mine, intrucat chiar trebuia sa schimb bateria (are totusi mai bine de 2 ani, au fost depasite cele 500 de cicluri de incarcare).

A nu se intelege gresit. Si eu consider ca Apple a gresit. Era suficient sa introduca un toggle (o optiune) in Settings, prin care userul sa aleaga daca vrea throttle-ul respectiv activat sau nu, si in felul acesta omul sa aleaga daca vrea sa-i tina mai mult bateria telefonului, sau sa mearga "full speed" no matter what. Dar, au ales optiunea mai simpla.

Oricum, incepand de luna aceasta va deveni oficial serviciul de battery replacement (ei il considera "free) pentru modelele in cauza, iar la urmatoarele update-uri am inteles ca vor introduce in sectiunea de baterie, o noua functie prin care vor arata cat mai corect cat de bine sta bateria (probabil vor calcula in functie de voltaj, de temperatura bateriei... si vom vedea ceva de genul "Battery wear level: Critical" sau "Battery wear level: Good". Astfel incat sa stii cand este cel mai bine sa faci replacement la baterie...

---------- Post added 02-01-2018 at 13:31 ----------

P.S. Nu-ti face probleme daca nu observi lagul la S7. Asta tine si de fiecare om in parte. Sunt unii care nu simt diferenta dintre 30fps si 60fps, sunt altii care nu observa nici macar diferenta dintre 1080p si 4K... asa cum sunt unii care nu vad nici-un defect la TV-ul lor, in timp ce mie imi sar in ochi cel putin 5 defecte in 2 minute. Cred ca tine si de natura meseriei... viata "e greu" cand esti invatat sa descoperi cel mai mic defect si cand incerci sa fii "perfectionist".

Daca pentru tine se misca OK un device, atunci asta este ceea ce conteaza si e foarte bine. Poti ignora linistit ceea ce spun alti nebuni (ca mine). Dar daca tu nu observi problema respectiva, asta nu inseamna ca ea nu exista.