Single post: Flashlight Fanatics Club

  1. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dragii mei, permiteti-mi va rog sa va prezint cea mai puternica lanterna din lume, fabricata in serie. Mai exact este un Imalent DX80 si scoate nici mai mult nici mai putin de 32000 de lumeni (de aceea i se mai si spune "The End of Darkness")! E o bestie, axata mai mult pe flood... insa fiind atat de puternica, se duce fara probleme si la peste 800m. E o bestie si datorita kilogramului de radiatoare de pe ea, pentru a reusi sa tina 3 minute in turbo. Ceea ce este extraordinar. Altii de-abia reusesc sa tina 1 minut sau chiar mai putin, o intensitate de 3-4 ori mai mica.

    Nu va luati dupa imagini... lanterna nu e deloc una mica, nu prea o puteti incadra in categoria EDC. Desi, poate unii se vor descurca sa o poarte cu toc-ul care vine in pachet, are totusi 1.2Kg. Tot in pachet se mai regasesc si niste O-ring-uri de schimb, un lanyard, un incarcator, manualul si... un power pack! Da, Imalent a declarat ca la o asemenea putere nu se poate juca... nu poate risca in ideea ca unii clienti vor folosi petarde gen Surefire, Ultrafire sau mai stiu eu ce... prin urmare a mers pe celule serioase cu discharge de 30A (daca nu ma insel sunt de 3000mAh). Nu pot sa le desfac sa verific pt. ca powerpack-ul e "zidit" bine, cu ceva extra racire. Acesta ar fi totodata si un downside al lanternei... dar cei de la Imalent spun ca vor scoate si powerpack-uri la vanzare.

    Ce mai are special monstrul asta? Well, un mini OLED care va afiseaza cati lumeni scoate. Personal il consider un kitsch, si as fi preferat sa-l dea jos pentru a mai scade pretul. Regasim mufa mini-usb pe body, stie sa stea linistita in tail-stand... si frige. Cine se asteapta sa scoata peste 20.000 de lumeni si sa nu friga in cateva minute, nu stie despre ce vorbeste. Insa DX80-ul e bine gandit, si se poate spune ca lanterna e impartita in niste zone distincte. Adicatalea mana sta destul de departe de iadul care fierbe.

    Ah, n-am vorbit despre sursa luminii. Well, avem 8 bucati CREE XP70.2, cool white, cu reflectoare independente in stil coaja de portocala. De obicei cand spui orange peel, te astepti sa ai un flood imens, cu hotspot aproape zero si distanta extrem de mica. Ei bine, DX80-ul asta e exceptia care confirma regula. Nu ma asteptam sa focalizeze atat de bine si sa bata atat de mult. Dar nah, cand ai peste 30.000 de lumeni...

    Imi cer scuze ca nu am facut teste prea aprofundate... astept weekend-ul sa pot iesi cu mai multi monstruleti la comparatie... insa nu pot sa spun decat WOW! Este in acest moment singura lanterna care mi-a luminat curtea de s-a facut brusc zi. In casa e chiar haios, la 32.000 lumeni nu mai vezi nimic. Cred ca e buna si pt. aparare (mai ales ca are si stroboscop de 32.000 lumeni)... Daca nu-l orbesti, e suficient sa arunci cu lanterna dupa el!

    V-am salutat si sper ca nu v-am plictisit prea tare cu a mea manie. Acum ma duc sa testez modul LOW, sa verific daca intr-adevar tine 168 de ore!
    Attached Images Attached Images imalent_dx80_32000_lumens_img_4637.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4638.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4640.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4641.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4644.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4649.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4653.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4655.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4657.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4687.jpg imalent_dx80_32000_lumens_img_4688.jpg