Quote Originally Posted by MonkY View Post
Este doar pentru cei care isi permit man, nu te obliga nimeni sa-l iei. Ideea este ca in sfarsit se trece la ecrane cu rezolutie mai mare. Si va urma si concurenta cu preturi mai competitive... Desigur, vor urma si placi video/procesoare optimizate mai bine pt. VR si higher res... Daca am ajuns sa ne plangem ca se lanseaza ceva "prea puternic", e grav...

P.S. Ceea ce e pe PSVR nu se poate numi VR. E doar un simulacru... pana si pe un amarat de Gear VR se vede mai bine. Deh, daca am cazut in plasa Sony cu "noi avem un sub-pixel mai special in plus..."
PSVR face ceva ce Vive/Oculus nu fac, comoditatea headsetului cand il porti o lunga perioada, comoditatea cand il porti cu ochelari, la aspectele astea bate Vive/Oculus la fund, si poate ca tu ai dat full price pe el cand era $400/$500, dar anul asta de sarbatori a fost $200-$250

iar cand vine vorba de experiente, nimic pe Vive/Oculus nu se compara cu jocuri de PSVR ca Resident Evil 7, care o sa vina si pe Vive/Oculus, da pana vine pe alea, a fost exclusiv pe PSVR un an +, Batman Arkham VR, a fost exclusiv pe PSVR 6 luni +, jocuri ca Bravo Team, Farpoint, The Impatient, jocurile facute de Sony in general sunt topul experientelor VR, nu mai spunem de multe experiente scurte dar gratis ca The Last Guardian VR care daca erau pe Steam costau $40

Gear VR nu este in grupa cu PSVR/Vive/oculus, top-ul VR headseturilor acum este PSVR, Vive, Oculus, astea 3, sa zici ca PSVR nu este in top cu Vive/Oculus este o deceptie pura, cat despre acel PSVR v1.2, nu trebuie sa-ti inlocuieasca tie nimic pentru ca tot ce face este sa permita trecerea HDR de la console la TV, lucru pe care il poti face si tu cumparand un adaptor simplu de doi sau trei $, nu cred ca ai problema de 2/3 $ cand te intereseaza un Vive Pro, da?

eu nu am vrut sa ma plang ca "se lanseaza ceva "prea puternic" ", nu aia e problema, problema e ca nu este accesibil masei de utilizatori, ceea ce este necesar in ordine sa evolueze si sa apara mai mult suport pt VR, daca headsetul o sa fie ca prima versiune, $800, sau mai mult, tu crezi ca face cineva jocuri ca Resident Evil 7 pt un headset de $800 pe care o sa-l cumpre cati? 100k maxim? asa cu PSVR, a vandut 2 milioane +, si daca anul asta vin cu o reducere comparabila cu cea de anul trecut, de la 400/500 la 200/250 in 2017, poate de la 300/350 la 150 in 2018, o sa fie mult mai accesibil ceea ce insteamna un user base mai mare = mai mult support, mai multe experiente, experiente pt care Vive/Oculus o sa trebuiasca sa astepte de la 1 an la 6 luni