Faptul ca Sony face bani cu ceva de genul asta... nu-l neg. Nu poate nega nimeni ca $ony face bani si din piatra seaca. Mai ales la ce marketing are. Din pacate, ma lasa rece ca Sony face bani, atata timp cat toate "super" jocurile de care ai vorbit mai sus, arata oribil (repet, nu ma refer la gameplay, la story, originalitate sau orice altceva - ma refer strict legat de partea vizuala, unde e super ugly). E o gaselnita de testat in sesiuni de maxim 30 de minute, ca sa vezi cum e... si cam atat. Rezolutia e atat de proasta si SDE-ul atat de clar, incat repet, e ceva mai mult retro decat next-gen (PSVR fiind un fel de PS2 in acest moment - ptiu, era sa spun PS). Si chiar daca Vive sau Oculus au rezolutie ceva mai buna, stai linistit... ca sunt in aproximativ aceeasi galeata.

Corect, GearVR nu este in grupa cu PSVR/Vive/Oculus... este mult peste ele tocmai pt. ca e singurul VR Portabil cu rezolutie mai buna decat toate celelalte (in functie de modelul de smartphone, desigur). Restul sunt niste chestii care te obliga sa stai jos, legat de cabluri. Nu stiu cat de mult te-ai jucat in VR, dar eu era sa ma spanzur cu tona de cabluri... sau sa trag consola cu totul. Lucru care nu se intampla la GearVR. Si sper ca toate de acum inainte sa fie wireless.

Cat despre pret, nu stiu unde l-ai vazut de sarbatori la 200$-250$ (poate la americani), intrucat la noi la cel mai mic pret a fost de Black Friday la 1400 RON (adica 370$)... Eu am dat banii astia si ma simt ca un beta tester. Acum a revenit la pretul de 1999 RON... Cine da banii astia pe asa ceva, sa fie sanatos!

In rest, nu trebuie sa se panicheze nimeni ca nu-mi place mie. E opinie personala, nu am obligat pe cineva sa fie de acord. Doar ca am asa un deja-vu... daca era PSVR-ul scos de Microsoft, cred ca-l desfiintau toti.

In timp ce noi purtam discutii despre cat de bine arata jocurile in rezolutia aceea de rahan a lui PSVR, altii se joaca in 8K in VR, cu un FOV de 200: https://www.kickstarter.com/projects...-8k-vr-headset. Sper ca urmatorul PSVR sa duca macar 4K...