Nu e vorba de Store cat e vorba de mandria noastra ca si gameri romani, de recunoastere.
Eu unul refuz sa fiu egal cu Letonia si cu Kyrgyzstan in viziunea Microsoft. Imi ajunge de cand am contul de LIVE la o spalatorie din Londra.
Toata treaba asta s-a acutizat in mintea mea de cand cu update-ul pentru PS4 cand am vazut ca imi pot seta consola in limba romana.
Si cand mi-a scris acolo "Trofeu castigat" si "Asteapta..." cand an intrat in "Trofee".
Am innebunit.

Si cand intru in orice joc de Xbox si vad Ceski si Slovensko. Am trait prin zona aia de lume 5 ani nu da nimeni 2 bani pe Xbox acolo, eu cred ca la noi in Romania se cumpara content de Xbox cat Cehia si Slovacia la un loc adunate, si totusi vad acolo la region Slovakia si innebunesc.

Noi ca si romani, care am vrut n-am vrut am primit totusi o educatie, vorbim cel putin 2 limbi, muncim avem Playstation Romania, avem Nintendo EShop, avem IGN Romania avem tot ce vrei si ce nu vrei, chiar meritam asta.

Nu am bani sau posibilitatea sa ma duc la un E3 si sa urlu in gura mare la ei, si nici la Seattle in fata cladirii ca m-as duce as dormi acolo pe iarba in cort, doar pentru a avea posibilitatea sa stau de vorba 5 minute cu un reprezentant Microsoft. De atat am nevoie de 5 minute. Sa imi spuna si mie cineva de ce.
De ce acolo da si aici nu.

Treaba cu legal stuff e o prostie. S-a putut cu Playstation, suntem pregatiti, nu este nimic fundamental diferit. Avem Microsoft Store Romania pot sa intru si sa-mi cumpar Excel "original" de pe site.
Nu exista sunt scuze mizerabile.
Treaba cu "nu renteaza" este o aberatie. Daca nu as fi trait la Bratislava si la Praga niste ani si nu as fi interactionat cu lumea de acolo puteam accepta.
Ba nu cumparam asta e, aia cumpara mai mult.

Nu cumpara nimeni nimic! Ca sa fie clar.
In 2013 cand s-a lansat Xbox One m-a sunat baiatul ala de la un Gamshop local si se ruga de mine sa cumpar un Xbox. Nu au avut lansare oficiala nu au avut nimic. Nimeni nu da 2 bani pe Xbox si totusi Microsoft s-a orientat catre ei.
Pana acum 5-6 ani mergea sa te legi si de economie si de puterea de cumparare. Nimic mai fals.
Si un hamster realizeaza in 5 secunde ca virgula comunitatea de gaming din Romania are potential financiar daca se uite la vanzarile monstruase inregistrate de PS4 si de PSN Content de cand s-a lansat Playstation Romania.
Nu mai tine treaba cu puterea de cumparare.

Pur si simplu este undeva la mijloc un cancer bubonic. La care se adauga cu success nepasarea Microsoft.
Ma gandesc sa ma duc zilele astea la Microsoft Romania in audienta, sa vorbesc si eu cu cineva de acolo, politicos la o cafea.
De ce atata nepasare? De ce asa?
Ce asteapta? Ce asteptam?
Au impresia ca in 2012 s-a dus Major Nelson la Bratislava cu Slovak Airlines sa le bata la usa si sa se roage de ei "alo nu vreti ma Xbox live?"
O tara cu 5 milioane jumate de locuitori si aia 95% cu PC sau Playstation.

Nu vorbesc prostii si nici nu caut sa imi maresc numarul de postari pe forum.
Este bizar, este paradoxal si nu mai e ok sa acceptam asta ca o situatie de fapt, trebuie sa ne unim si sa facem ceva.
Nu pentru un beneficiu imediat, ci pur si simplu pentru ca si noi existam si pentru ca meritam, si in nici un caz nu castigam banii mai usor decat ei.

PS: Scuze ca m-am lungit, dar se pare ca aici este singurul loc inca nepoluat de pe orice domeniu .ro unde mai exista iubitori de Xbox in Romania.