Sunt un nou posesor de PS VR V1 (ales dupa ce am testat la prietenul meu VR V1 vs VR V2, si revin cu cateva pareri:
Cumparare:
- am avut de ales intre V1 si V2 am ales V1 pentru ca nu am TV cu HDR (chiar daca e 4K), la V2 trebuia sa astept umpic;
- ambele versiuni vin cu camera v2 mi-a convenit;
- o diferenta intre V2 si V1 in afata de HDR (la nivel de unitate de procesare) ar fii cablul la V2 se leaga direct la unitate nu mai ai 2 cabluri intre unitatea VR si casca VR. Personal consider ca solutia aleasa la VR V2 e una legata de costuri, cablul este mai firav fata de V1. La v1 e mai usor sa le schimbi si pare mai bine ecranat. Plus ca daca vrei sa-l extinzi poti cumpara inca unul si e ok. (testat cu un cablu de la alt VR V1) Ma gandesc sa cumpar unul pentru a masca cablurile de la consola pana intr-un punct. La V2 cablurile sunt mai usoare dar e insesizabil (pentru mine)...
- o alta diferenta mai mare a fii castile si controlul lor, dar pana acum am folosit doar sistemul 5.1, deci casti cine stie cand si deci nu ma intereseaza...
Testare:
- din punct de vedere al imagini sunt la fel, un alt aspect interesant testat pe VR Worlds, PS VR DEMO disc 1 si Youtube VR a fost sa vad diferenta intre VR V1 si V2 pe PS 4 SLim (al meu) si PS 4 PRO (prietenul meu). Diferentele sunt infime intre cele doua este dupa parerea mea sub 5% si vizibila doar in anumite situatii (in unele situatii parca arata mai bine imaginea pe PS4 slim decat pe PRO datorita luminozitatii...). Poate ca in timp vor aparea mai multe diferente dar inca nu am vazut sa merite diferenta doar pentru atat. In schimb pe TV in unele jocuri se vede clar o diferenta ...
- diferenta clara intre PSVR si Samsung VR (ambele testate pe acelasi video de pe youtube)
- pentru a beneficia de calitate depinde de joc sau video (cat de bine este facut pt VR.)
Doresc sa achizitionez doua PS MOVE merita la anumite jocuri (unele nu merg fara).

Se pot conecta la TV merge dar programul e Trial (Trinus PSVR - 14.99 $), altfel merge bine cu cateva jocuri din steam (free) testat.
As da banii daca as stii ca merge tot timpul dar fiind un soft neoficial (nu am cum sa arunc cu banii ca mai apoi sa nu functioneze).