Single post: EDC - Everyday Carry

  1. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Noul meu briceag favorit: Byrd Raven 2! Pe scurt sa spun ce imi place si ce nu imi place la el. Si mai ales, de ce este noul meu favorit.

    Sa incep cu plus-urile:
    + In sfarsit, cred ca este primul cutit facut de Byrd unde s-a renuntat la otelul chinezesc ("renumitul" 8Cr13MoV) si s-a trecut la otelul american BD1 (CTS-BD1 mai exact)
    + Ergonomia - pentru mine forma este perfecta!
    + Vine razor sharp din fabrica
    + Pretul (nu plangi dupa el daca-l rupi in doua, ca dupa cele de sute de euroi)
    + Solid as f**k! Poate il ajuta si grosimea de 3.8mm
    + Zero joc in orice directie
    + Liner lock extrem de solid
    + Extra spatiul dintre lama si maner e extrem de bine gandit. Pe langa faptul ca imi permite un grip mai bun pt. lucrari de "finete", ma salveaza si de degete taiate la o inchidere accidentala - practic spatiul acela iti vine chiar pe degetul de pe liner lock.
    + Desi ma repet, grosimea lamei plus liner lock-ul solid, dupa ce am blocat jucaria, am impresia ca tin in mana un cutit fix, nu un briceag.
    + Perfect centrat

    La minusuri:
    - Washer-ul este inca din teflon/plastic
    - Chiar daca otelul e Made in USA, cutitul e forjat tot in China
    - Pretul (deja nu mai e in categoria "Ia-ti un Byrd ca e ieftin ca braga")
    - Agatatoarea - in continuare Byrd/Spyderco folosesc modelul acesta la care iti este usor sa scoti din buzunar, dar iese cam mult in afara buzunarului

    Date tehnice pentru Byrd Raven 2:
    Lungime lama: 8.7cm
    Lungime deschis: 19,9cm
    Lungime inchis: 11,2cm
    Grosime: 3.8mm
    Greutate: 119gr
    Otel: CTS-BD1
    Blocaj: framelock
    Pret: intre 40 USD si 65 EUR

    Avand in vedere plusurile si minusurile, costul sau (undeva pe la 60 EUR in UE si 40 USD in tara lui Forged in Fire), il recomand oricui cu placere, chiar daca este incepator sau este cineva care cauta o brisca solida. BD1 e un super upgrade (chiar daca nu i se poate spune ca e un super steel), grosimea ii confera extra siguranta (chiar daca unii isi prefera bricegele cat mai usoare si cu lama cat mai subtire).

    Eu deja l-am pus la teste serioase si sunt extrem de multumit de el. Daca mai aveti intrebari sau doriti anumite detalii, aici sunt.

    P.S. In imaginea comparativa este alaturi de primul Byrd si de Spyderco Clipitool, ambele mai mici si fara blocaj (legal in UK).

    Later update: Las aici si un filmulet al unui nene cu care sunt de acord in ceea ce priveste Tenacious vs Byrd Raven 2. Enjoy!

    Attached Images Attached Images byrd_raven_2_img_5004.jpg byrd_raven_2_img_5005.jpg byrd_raven_2_img_5006.jpg byrd_raven_2_img_5010.jpg byrd_raven_2_img_5012.jpg byrd_raven_2_img_5013.jpg byrd_raven_2_img_5017.jpg byrd_raven_2_img_5020.jpg