Presupunand ca ai contul pe Anglia si ai vrut sa cumperi tot cu Lire (ca altfel nici mu ma mir ca nu merge) si deasemenea presupunand ca contul de PayPal este romanesc, probabil te asteptai sa mearga. Dar nu mai merge. Asa am patit si eu cu contul pe US si PayPal romanesc. Prin payPal romanesc ma refer la adresa de Romania la PayPal. Nu mai functioneaza.

Fa urmatoare operatiune: STERGE contul PayPal romanesc (nu iti va mai fi de folos la Xbox) si fa-ti unul nou dar englezesc. Ca sa poti face asta, ai nevoie de un VPN. Eu am folosit cu succes SecurityKiss. In momentul in care accesezi PayPal cu IP de Anglia si vrei sa iti faci un cont nou, atunci toate datele necesare crearii contului vor fi specifice Angliei. Iti recomand sa le treci chiar pe cele cu care ai facut contul la Xbox. In felul acesta, atat Xbox Store, cat si PayPal te vor vedea ca un cetatean englez de buna credinta si nu iti vor mai fi refuzate platile. Eu asa am facut cu contul pe US.
Incet incet au inceput sa refuze toate metodele de plata venite din Romania, indiferent ca e card sau PayPal. Daca sistemul vede ca cererea de cumparare provine din Romania, atunci tranzactia e refuzata. Dar prin PayPal cu adresa de UK totul va functiona normal, intrucat PayPal face exact ce avem noi nevoie, incheie tranzactia in numele nostru, dar fara a divulga datele bancare. Sper ca m-am facut inteles.

O singura problema vei intampina, la jocurile de Xbox 360. La marea majoritate, (chiar si cele gratuite) plata va fi refuzata, deoarece intreg sistemul de 360 (inclusiv platile) sunt blocate pe regiuni si fara un VPN in momentul efectuarii platii, nu va merge.