Banuiam ca am dreptate. Si treaba cu refuzatul platilor nu este chiar recenta. Are cam o jumatate de an de cand au inceput problemele. Prima data nu a mai mers cu cardul romanesc direct din xbox. Pe urma am inceput sa cumpar Gift card de pe Microsoft.com. Dupa o perioada de cam 2 luni, nu a mai mers nici Gift cardul. (Xbox.com si Microsoft.com au cam inceput sa se contopeasca, sau cam asta cred ca se doreste).
O chestie ciudata e faptul ca uneori, (am incercat de Black Friday) am putut sa cumpar Xbox Live Gold cu 1$ (a fost la oferta), direct cu cardul. Am ramas surprins, ca pana atunci imi refuza cardul. Si exact cum ti-am spus, incet incet au redus toate posibilitatile de a cumpara. Norocul meu e ca merge (inca merge) prin metoda cu PayPal specific regiunii contului. Eu nu sunt adeptul cumpararii de pe alte siteuri, gen CD-Key sau care or mai fi. In afara de cateva oferte la Gold, absolut tot mi se pare umflat cu pompa. Nici nu se compara cu reducerile din Xbox Store. Dar fiecare e liber sa isi cheltuiasca banutii cu vrea.