E si o chestie psihologică, mai ales pt cei care s-au obișnuit cu torentii unde poți descarca zeci de jocuri și filme intr-o săptămână si sa-ti alegi doar ce-ti place, restul sa le stergi fara sa pierzi nimic. Cum să-și cumpere oamenii aia doar un joc-doua pe luna? Cand ar putea lua gratuit cate vor ei? Cam asa gândesc unii. Am un prieten care cat de cat câștigă ok (sta in UK) si e pasionat de filme. I-am tot zis ca de ce nu-si cumpără filmele preferate pe bluray, ar avea și calitate mai buna, si-ar face o colecție ca si asa se uita periodic la unele filme. Mi-a zis ca nu ar da niciodată bani pe un Bluray original cat încă mai există binecunoscutul site romanesc de torenți. Si ca i se par scumpe filmele originale. I-am zis de Netflix si mai ca nu mi-a zis ca sunt fraier ca mi-am făcut abonament. In schimb pachetele de țigări nu lipsesc niciodată si alea nu's scumpe.

Pt oamenii ăștia pirateria e ca un drept care li se cuvine pt ca s-au născut in România si au/au avut venituri mici. Un fel de răzbunare pe sistem.