Chiar ca "Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?"

Au inceput "promotiile" de pasti. Ok, hai sa ne uitam la jocuri de PS4. Ce surpriza, aceleasi 18 jocuri care sunt la "promotie" de aproximativ 4 saptamani. E efectiv prima data cand vad un sale de paste la Altex/ MG in halul asta de prost cand vine vorba de jocuri.
Ca exemplu de promotii reale din anii trecuti, luam craciunul si pastele. De craciun au avut undeva pe la 70 de jocuri reduse (multe reduse 10-15%, putine reduceri mari, dar oricum, o selectie mult mai okay) si de paste anul trecut pe la 50+ (aceeasi situatie ca procente de reducere, dar macar intrau la promotie niste jocuri misto si interesante). Anul asta e cimitirul elefantilor. Cu exceptia FIFA, care personal nu ma intereseaza, dar macar este un joc pe care oamenii il vor. Alte exemple de reduceri intule includ hituri precum Star Wars: Battlefront 2 sau Mass Effect: Andromeda, jocuri care au dat cu burta in sus pe piata dupa lansare si probabil nu pot fii epuizate stocurile.

Hai sa mai luam inca un caz, de data asta mai specific. Monster Hunter: World pt. PS4. A fost pe stoc aproximativ o saptamana dupa lansare, apoi a disparut, nu doar din stoc, efectiv din magazin e sters, nu exista nicaieri varianta de ps4, decat cea de colectie. Okay, nu e bai, haide ca postez o intrebare la varianta de xbox one, mi se va raspunde eventual. De 2 saptamani niciun raspuns daca varianta de PS4 va mai fi vreodata in stoc. Din obisnuinta mai bine astept dupa Altex sa imi iau ceva de la Emag, cel putin gaming-wise, dar presimt ca asta e o paradigma ce va trebui regandita.

Momentan wishlistul meu de aprox. 30 jocuri este item dupa item mai ieftin pe Emag. Chestia asta pana acum nu s-a mai intamplat, de fapt a fost constant de vreo 3 ani fix invers. De obicei simtitor. Unde Emag aveau preturi de 300 lei la un joc AAA lansat de maxim 1 an, Altex ajungeau si la 190-220 lei fara reduceri dupa o perioada similara (nu vorbesc de pretul de precomanda, sau prima luna dupa lansare, desi si acolo Altex stateau la pret macar cu 10 lei per joc sub Emag).

Mai avem desigur exemplul jocurilor care au existat odata, in vremuri de mult apuse pe stoc si nu mai sunt aduse. Uncharted: Nathan Drake Collection imi vine in minte spre exemplu, joc care este usor de gasit in stoc la toate magazinele competitoare. Nu este singurul, dar mi se pare cel mai vizibil.

Asa ca, pe bune, ce se intampla cu Altex / MG? Nu de alta, dar in mod constant de cativa ani au fost cei mai buni ca pret de pe piata. In ciuda lipsei complete de comunicare si a infrastructurii care parca a fost gandita sa fie cat mai slaba si complicata inutil. Lucruri de genul ""trebuie facut un ticket ca sa aflii un awb sa iti poti monitoriza comanda, desi absolut toate restul magazinelor fac asta ca standard de ani de zile" erau enervante, dar macar aveam ca si contra preturi decente si reduceri de bun simt. Nu generalizez, am observat si la ei practici de scumpire cu 10, 20 lei si apoi reducere de 20-25% dar si asa pretul era sub competitie. Deci intrebarea ramane, ce se intampla si mai important, se mai schimba ceva spre bine sau mergem tot asa de acum inainte?