Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
Daca ne gandim ca PS5 o sa iasa in 2020 (eu estimez late november), atunci ne putem astepta la un GPU cu minim capabilitatile echivalente unui GTX1080ti, care da, nu duce orice in 4K60fps locked, daaar, PS5 fiind mult mai bine optimizat decat un PC, si luand in calcul Variable Refresh Rate, nu vad de ce nu ar putea fi posibil.
GTX1080ti e cam in jur de 1000 dolari si nu cred ca la scumpirile de acum il va avea implementat.



PS4 normal e cam echivalentul unui PC cu CPU Intel Core i3-6100 3.7GHz Dual-Core Processor, Motherboard ASRock , 8GB RAM, HDD 500GB- 1TB si GeForce GTX 1050 2GB/Sapphire Radeon HD7850 .



Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
Eu consider ca urm. generatie o sa puna accentul pe framerate.
Eu usor sa-ti dai seama daca te uiti la Xbox One cu Freesync si specificatiile HDMI 2.1 . Framerate-ul impreuna cu native 4K vor fi cap de afis.
Iar PS4 Pro cu ale sale moduri (Performance/Resolution) in maj. titlurilor, ma face sa cred ca se va continua pe ruta asta si pe viitor. Deci 4K sau 60fps pt doritori.

4K e MUST have pt diagonale mari. (peste 65").


Chiar si asa, aspectual tot va fi inferior unui joc rulat pe PC chiar si pe setari grafice medium/high.