Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
Imi poate explica si mie cineva de unde vine chestia asta cu "superhero fatigue"? Ce e atat de obositor si neplacut la un gen anume de filme si de ce insista lumea ca e pur si simplu un curent care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa inceteze? Nu as fi nedumerit daca nu ar bombarda Hollywood-u' industria anual cu comedii, comedii romantice, drame, filme de actiune, thriller, horror etc. Sunt zeci sau sute de filme din fiecare astfel de gen care apar in cinematografe in fiecare an, dar nu am auzit pe nimeni vreodata spunand "we've reached the point of comedy fatigue". Concret, care e elementul care ii confera oricarui gen de film posibilitatea de a rezista in timp pe perioada nedeterminata (avem comedii de 100 de ani), dar care le lipseste cu desavarsire filmelor cu super eroi? Faptul ca deriva din niste benzi desenate, ceea ce denota in mintea unora niste origini relativ infantile? Efectele speciale si latura asta fantastica, complet rupta de realitate, le fac sa fie prea ridicole? Anul trecut au iesit 6 astfel de filme. 6. Anul asta sunt 3 de la Marvel, 2 de la Fox, unul de la DC si unul de la Sony. 7. Anii trecuti erau mai putine. Chiar au fost atat de multe in ultimii ani incat s-a instalat in unii o lehamite atat de crunta? Pentru mine, cu unele exceptii, e un eveniment cand iese un astfel de film si abia astept sa merg sa il vad. Asta in timp ce daca vreau sa vad orice alt tip de film, pot sa merg literally in orice moment al anului in cinema si sa imi aleg unul.
Mie imi e dor de un film horror bun in care sa-mi tremure chilotii pe mine de frica sau macar sa am cosmaruri si sa nu pot dormi! De un fantasy bun care sa spuna o poveste frumoasa! Film de actiune bun am vazut in ultima perioada John Wick 1& 2 si The Raid 1 & 2! As da orice pentru un die hard bun sau mai bun decat primul in care sa-mi fac griji ca personajul principal s-ar putea sa moara! In care mizele sa fie realiste si nu o poveste spusa mai mult din efecte speciale! De asta cred ca prefer sa ma uit la filme vechi ca macar acolo nu aveau bugetul sa arunce in aer orice din 4 minute in 4 si se bazau pe carisma personajelor si pe dialogul dintre ele. Nu one liners per minut. La Avengers mi-a placut quest-ul pe care l-a facut Thanos mi-a placut asta la film, foarte putin m-a interesat de eroii principali si poate sunt eu doar dar foarte mult shaking cam in film. Iubita mea cand s-a terminat filmul mi-a zis ca daca stia ca se termina asa de-a pix-ul nu mai venea la el! Nu a avut o finalitate nu m-a convins ca vreau sa vad partea a 4-a...
Un exemplu bun este New Mutants! care combina horror cu x-men ceea ce nu am mai vazut pana acum, cum si Logan a combinat o poveste western cu x-men! Again un film misto. Tomb Raider desi nu foarte bun a adus ceva ce duceam lipsa de cand am terminat Uncharted! O aventura cheese gen Indiana Jones. As da orice pentru un The Boondock Saints 3, dar nimeni nu-l face.
si de asta am superhero fatigue pentru ca toate in acest moment mi se par copy paste! Combina genurile creaza hybrid! Vino cu ceva nou la acest gen! Atat cer de la filmele astea daca tot imi investesc banii in ele. Cumparand blu-ray sau bilete de cinema. Sper ca am raspuns si m-am explicat. Sper ca nu am jignit pe nimeni cand mi-am dat parerea despre film in sine.