Quote Originally Posted by raduadelin View Post
Daca mergem pe primele pagini ale thread-urilor dedicate The Last of Us, God of War sau Horizon Zero Dawn gasim acelasi tip de critici: ba ca TLoU este doar un alt joc cu zombie, ba ca God of War este, culmea, un alt TLoU, ba ca animatiile faciale din Horizon sunt dubioase si fata foloseste doar arcul.
Toate cele 3 s-au dovedit a fi succese imense. Asa ca intreb si eu: De ce nu asteptam jocul final? Hai sa-l criticam cand avem discul in consola.
Desigur, nu cred ca am rastignit jocul, nu l-am catalogat ca fiind ultima mizerie de nedescris. Cred ca acel premiu a fost acordat deja acestui "joc":



Pur si simplu spun ce vad. Chestii de finete se mai pot face, din tot ce am enumerat eu acolo, doar ca nu chiar toate. Deci, pe undeva, cam asa va arata produsul final (spre exemplu, HUD-ul nu cred ca il schimba, dar aici poate sunt eu subiectiv, unora poate le place).

Nu ma refer nici la notele pe care le va lua, care sunt convins ca vor fi destul de maricele, dar asta cu notele este cu dus si intors, ca doar stim cum merge treaba. Multi gameri se multumesc si cu ceva medium quality si zic ca "se merita" sa il joci, ca deh, joaca orice gasesc. Then again, asta e parerea mea. Sunt convins ca sunt multi care vor fi entuziasmati de un alt joc din aceasta categorie. Mie, in acest moment, nu imi spune nimic. Mi se pare insipid, nu vreau sa stiu mai mult despre personaje pentru ca nu empatizez cu nimic de acolo.

Comparatia cu acele jocuri este "fortuita", cum ar spune maestrul Ilie Dumitrescu. Acolo se vedea de la o posta mult potential, de la atmosfera din TLOU, pana la HZD care atragea prin universul prezentat si GoW care are o serie de success in spate, deci gradul de fail era destul de scazut. So, daca erau oameni care ziceau ca sunt naspa, ori erau trolli, ori aveau monitorul inchis.