Din proprie experienta spun ca se poate, dar cu masura. Eu sunt tatic de 1 luna si nu simt ca nu mai sunt gamer. Inca
Copilul cat este foarte mic mananca din 3 in 3 ore, timp in care poti butona. Noaptea dupa ora 23.00 dupa cum spunea un coleg mai sus este iarasi o fereastra.

Se poate, am discutat subiectul asta cu sotia de dinainte de casatorie si de a avea un copil, nu legat neaparat de gaming, ci de lucrurile care ne pasioneaza in general, de hobby-uri, de calatorit, etc.

A deveni parinte nu este echivalent cu innabusirea propriilor pasiuni, intr-o oarecare masura.
Un copil cu parinti frustrati va deveni frustrat la randul sau si nefericit. Deci nu inseamna ca daca te autorastignesti pe cruce si urmezi un program strict pentru el, renuntand la absolut tot ceea ce te pasioneaza pentru ca trebuie facuta baita la ora 20.33 si 15 secunde FIX, vei avea un copil fericit. Dimpotriva, daca parintii ajung 2 epave frustrate, va fi rau pentru el. El va va simti intotdeuna relaxarea si starea de bine din jurul lui si va fi mai relaxat, chiar daca nu a mancat FIX 120ml FIX la secunda si la minut cum scriu toate frustratele de viata pe toate blogurile de specialitate, cu cei 2 parinti in pragul hepatitei.
Asadar, este important ca atat tatal consolist, cat si mama lui, sa isi gaseasca timp pentru propriile pasiuni, in masura in care sa nu intervina neglijenta.
Cum spunea Zlatan intr-un clip, "I create my time".

Bineinteles, la revedere cu Raid-urile in Destiny de 7-8 ore legate, dar reprize de 1-2-3 ore, chiar si mai multe, se pot strecura cu success.
De curand am terminat A Way Out in 2 sesiuni a cate 3 ore, cu piticul langa mine pe canapea, hranit, spalat, iubit, dormind intre mese.

Se poate, cu putina bunavointa din partea tuturor si cu putina organizare, copilul este o bucurie, nu o restrictie.

Automat, daca a plans sau are nevoie de tine, el sau sotia, la revedere pa... lasi controlerul jos si actionezi conform prioritatilor. Nu mai merge cu "mai stai 10 minute" .
De aceea le doresc toate ciupercile picioarelor tuturor companiilor astora care ma obliga sa stau always online in sync ca sa pot sa joc ceva cu friends friends friends.
Spre exemplu eu nu pot juca Sea of Thieves... sunt blocat in spatele unui firewall datorita fix acestui lucru. Eu n-am oameni care sa stea dupa mine cand termina copilul masa ca sa nu ma scufunde astia in joc...