Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Nu prea se potrivesc astea 2 - mai bine ia 1080TI si mai scoate din RAM (care se pote pune mai tarziu) sau BR writer (mai tarziu) sau unu dintre SSDuri

Sau asteapta 1180 care probabil va fi cu 10-15% mai rapida ca 1080ti la aceelasi pret.

E pacat sa ai atatea componente high end/entuziast si sa faci concesii la placa video, mai
ales ca preturile au revenit la normal.

My 2 cents
N-are sef de ce sa ia 1080Ti cand 1070Ti este deja overkill. Omul nu se joaca (stiu ca pare aiurea, mai ales ca multe din componente par a fi "de gaming", dar nu, nu e sistem de gaming). Initial la sistemul asta avea un GTX 1060 (pe care eu il folosesc cu brio in orice pe 4K - nici eu nu ma joc pe PC), dar ca si tine am zis "la naiba, la cati bani a bagat, ar fi pacat sa-l tin atat de jos, mai ales ca am un feeling ca o sa vrea si VR". Asa ca am ajuns la 1070Ti (mai mult din comoditate, 1080Ti nefiind pe stoc mai pe nicaieri, si ar fi aparut un fir in plus la alimentare - yeah, problems - pentru ca "trebuie sa nu se vada nici-un fir"). Oricum, no worries... daca vrea gaming, oricand poate sa-si ia 2 x GTX 1080 Ti-uri (ca bani are) si e decent pt. gaming. Doar ca acest sistem este pt "CAD & DTP". Cei 64GB RAM sunt chiar "putini" (omul vroia initial 128GB, dar l-am calmat eu, care ma chinui sa "umplu" cei 64GB RAM de ani buni). Prin urmare nu, la RAM si nVM nu renunta (ba din contra, s-ar putea ca in loc de 512GB + 1TB sa devina 1TB + 2TB, dar vedem daca ii este suficienta scrierea pe un NAS sau vrea neaparat spatiu mai mare intern). M-a stressat mai mult cu faptul ca vrea "curved monitor"... I-am zis ca nu prea se pupa cuvintele "curved" si "CAD", dar nah... noroc ca am reusit sa-l conving la un model mai normal la cap. Cel ales de el era un Samsung cu un ratio criminal... invarteai capul ca sa vezi stanga/dreapta, orice linie dreapta era curba in toata regula...