Salut,

Am sa incerc sa pastrez o limita a bunului simt in exprimare, dar in urma unor evenimente recente am si eu cateva intrebari pentru colegii de pe acest forum cat si pentru moderatori in egala masura.
Ca sa fie usor de urmarit, voi exemplifica in masura in care imi amintesc toate mizeriile prin care a fost nevoie sa trec recent.

1. Incep prin a imi cere scuze colegilor pe care in mod incorect i-am jignit atunci cand NU AM AVUT dreptate in legatura cu un subiect. Da, eu cand nu am dreptate recunosc.

2. Observ ca in ultima vreme acest forum s-a umplut de profesori de limba romana, de corectori de sintaxa si morfologie si de tot felul de instigatori care nu fac nimic altceva decat sa urmareasca in mod obsesiv anumiti useri ai acestui forum si sa ii instige, sa ii intepe, cu orice.
Recent am fost numit bipolar cu probleme de exprimare pentru ca un anumit user nu a fost capabil sa inteleaga esenta unui post de-al meu. Pur si simplu.
Da sunt o persoana impulsiva. Da, sunt reactiv la prostie, imi e sila de ea si nu o tolerez. Probabil urmarindu-mi obsesiv profilul pe acest forum, userul respectiv m-a adus in situatia de a imi pierde mintile cu vesina placa cu "probleme de exprimare".
In momentul in care nu reactionezi conform asteptarilor lor, au sarit cu limba si literatura romana si iti corecteaza virgulele si acordurile in exprimare din propozitii.
Intrebare pentru colegi dar mai ales pentru moderatori:
Ce este mai grav, faptul ca 2 copii mici ajung sa isi sparga capul unul altuia sau faptul ca parintii lor i-au lasat sa ajunga violenti si prost crescuti?
De ce trebuie sa fie tolerati acesti indivizi?
De ce nu le-o taiati scurt.
Ironia, in forma ei inteligenta, este misto. Cand este invocata de persoane cu un grad de prostie nelimitat, ea nu face decat sa irite.
E mai grav ca imi bag eu sau imi scot intr-o propozitie sau e mai grav ca astfel de troli sunt lasati sa zburde liberi si sa instige?

Am ajuns un popor de ironici si am lipsit eu la lectia asta?

3. Nu mai exista topic de gaming, in special in sectiunea de Console Club, unde sa ma pot bucura mai mult de 15 secunde de un anunt, trailer, gameplay trailer, screenshot, etc.
Da asa sunt eu mai prost si mai inocent, aleg sa ma bucur de putinele lucruri frumoase pe care industria asta mi le ofera. Aleg sa ma bucur de ceea ce este frumos, nu sa traiesc intr-o permanenta stare de negare si de depresie.
NU MAI EXISTA TOPIC DESPRE UN JOC IN CARE SA NU FIE 1 SAU 2 CEL PUTIN CARE SA IL POLUEZE CU CAT DE ***** O SA FIE JOCUL, CA SA MOARA COMPANIA X CA ARE MICROTRANZACTII, CA PRODUCATORII CUTARE SUNT NISTE JEGOSI, CA TESTERII CUTARE SUNT NISTE PROSTI, CA E PLIN DE BUGURI, CA E FAKE NEWS, CA JOCUL O SA FIE DE *****, ETC.
De ce sunt eu obligat sa citesc asemenea mizerii over and over care imi curma INSTANT orice bucurie despre jocul respectiv.
O data, de 2 ori, de 3 ori, de 5 ori, sunt foarte usor de identificat acesti poli negativi ai acestor threaduri. Sunt destui dar nu sunt de nereperat.
Nu fac eu regulile acestui forum, dar sincer, sa imi strici instant bucuria si buna dispozitie despre orice joc mi se pare mai grav decat sa dai cu morti si cu raniti in propozitii.
Am vazut deunazi ca Monky a luat atitudine fata de un asemenea user si ii multumesc, dar este prea putin.
Este ala cu nume de Mortal Kombat pentru care efectiv toata industria gaming-ului este de *****, toti producatorii sunt niste jegosi, toate jocurile sunt niste mizerii. Si in mintea aia a lui, isi creeaza si niste argumente, scrie mult si prost.
Ma deprima.
NU EXISTA OPTIUNEA DE IGNORE TOTAL, nu poti sa dai. Daca adaugi un user la Ignore List tot ai optiunea sa vezi ce scrie.

4. Sunt obosit si resemnat. Am ajuns la 34 de ani sa fiu respectat in viata reala si apreciat de catre oameni carora le fac bine, sa am o educatie si un loc de munuca nu usor... si sa fiu luat la maciuca aici intr-un loc in care intram sa ma relaxez, candva, de catre toti copii astia crescuti cu tableta in loc de suzeta.
Acum intru si trebuie sa fac slalom printre hateri, printre troli instigatori si asa mai departe.
Nu imi spuneti ca nu ii vedeti ca ii vedeti.
Imi cer scuze ca eu sunt mai reactiv la prostie si la nesimtire si nu ii pot ignora.

Daca am scris ceva gresit in acest thread, va implor sa imi dati warning acum pe loc. Nu e nevoie sa imi raspundeti, daca vad un warn pe profil acum inseamna ca sunt eu un cretin neadaptat la societate si ma voi resemna cu asta.
Simt totusi ca nu sunt singur pe aici...

Multumesc celor care si-au alocat cateva minute sa citeasca ce am scris aici.