Eu inteleg si apreciez abordarea ta optimista. Si mie mi se pare un pic nedrept ca orice greseala gramaticala, chiar si atunci cand e evident ca e vorba de typo, sa fie taxata. Sigur, si pe mine ma amuza chestii de genu' : "Ai ajuta pe altii ieste m-ai bine decat s-a te ajuti pe tine", dar asta nu inseamna ca o sa sar la gatu' unuia care scrie pe telefon, intr-o pauza la munca sau in metrou si sa ii invit si pe altii sa rada de el pentru o greseala minora.

Iar in ceea ce priveste toxicitatea, din punctul meu de vedere, vorbim despre o atitudine relativ justificata. Eu nu spun ca nu se intampla lucruri bune in industrie. Bethesda face jocuri frumoase, Sony rupe piata consolelor cu exclusivitati bune si foarte bune, CDPR o sa dea mai multe detalii despre Cyberpunk la E3, periodic ne mai bucuram de cate o nestemata aparuta din neant gen Cuphead si asa mai departe. Din pacate, insa, lucrurile s-au inrautatit considerabil in ultimii ani. Spui ca ai 34 de ani. Inseamna ca stii cum "obisnuia sa fie odata". Nu o sa ma apuc sa vars aici nemultumiri din simplul motiv ca nu ma opresc pana maine dimineata. Spun doar atat : in ultimii ani, am avut o experienta semnificativ mai placuta jucandu-ma titluri de 5 - 10 dolari, facute de o echipa de 3-5 oameni la unul dintre ei acasa decat am avut jucandu-ma nu stiu ce super joc de 1000 de ori mai scump facut de EA sau Ubisoft. Ori cu ceva ani in urma, nu era deloc asa. Cele mai mari "rele" ale momentului erau Pre-Order DLC si Online Season Pass.

Si revin la varsta pe care o ai. Daca nu te-ai apucat de gaming decat recent, inseamna ca ai un reper. Ai cu ce sa compari. De-asta sunt oarecum surprins sa vad postarea ta, desi, dupa cum spuneam, inteleg ce vrei sa spui. Pana la urma, ne place sau nu, si microtranzactiile, si ilustrele lootboxes sunt o realitate si nu deriva intotdeauna din necesitatea de a mentine un serviciu sau un joc, ci din dorinta de a face cat mai multi bani. Personal, consider ca oamenii care vorbesc non-stop despre latura asta deloc placuta a hobby-ului asta pe care il iubim cu totii nu o fac din rautate. Sau de dragul de a fi violenti. Rationamentul este acela de a trage un semnal de alarma. Recunosc, si eu i-am indemnat pe apropiati si chiar si pe necunoscuti sa nu cumpere Battlefront II si altele asemenea. Din punctul asta de vedere, fac parte mai degraba din categoria aceea pe care tu o consideri toxica si aplaud initiativa institutiilor din Belgia de a crea anumite reglementari in materie de lootboxes, respectiv de a suprima o parte din aceste sisteme.

De ce e important sa se discute despre problemele astea? Pentru ca daca nu se va discuta, se va ajunge la o normalizare deplina a unor lucruri inacceptabile. De-asta il apreciez pe Jim Sterling, care deja a devenit aproape insuportabil pentru majoritatea celor care il urmaresc la cat a vorbit despre lootboxes si microtranzactii. Daca oamenii sunt constant in garda, evita titluri care promoveaza astfel de trend-uri, isi exprima nemultumirea dar mai ales, voteaza cu portofelul, reusesc sa transmita un mesaj. Si cine stie... Poate peste cativa ani, cea mai neplacuta chestiune din gaming va fi iarasi Pre-Order DLC-u'. Chiar daca asta inseamna o stare constanta de negativism, frustrari si nemultumiri pe Internet.

In rest, exista toxicitate mai mult sau mai putin peste tot. Oamenii intotdeauna vor gasi ceva despre care sa se planga, justificat sau nu. Eu, spre exemplu, nu as jigni un developer, fiind perfect constient de faptul ca e sub autoritatea unui publisher. Iar atacurile la persoana, insultele gratuite, trolii...exista peste tot. Nu doar aici. Vezi Reddit. Vezi Facebook. Ori te adaptezi, ori renunti. Adminii si moderatorii au control pana intr-un punct, CG face o treaba buna aici. Trolii iau ban, thread-urile unde exista discutii care degenereaza se inchid sau se sterg postarile etc. Sigur, important e sa faci diferenta intre unul care trolleaza si cand respira si unul care are pur si simplu o alta parere decat tine.

Bafta!