Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
Spui ca ai 34 de ani. Inseamna ca stii cum "obisnuia sa fie odata".
In primul rand vreau sa iti multumesc ca ai avut rabdare sa citesti polologhia mea. Este ok sa avem pareri diferite atata timp cand ne acceptam si nu ne jignim ca niste imbecili.

Da, stiu. Am deschis ochii pe Quake 1, pana atunci nu am avut calculator, am avut doar ceea ce atunci numeam "joc pe televizor" si mai tarziu am aflat ca am avut un Nintendo care a putrezit undeva la tara in pod.

Desi inteleg 200% punctul tau de vedere, vreau sa incerc sa iti explic cumva si 'versiunea' mea.
Bun, it is like it is, e clar ca ai dreptate in ceea ce priveste microtranzactiile si toate mizeriile astea care se intampla in industrie.
Intrebarea e, noi ce trebuie sa facem acum, sa nu ne mai bucuram de nimic?
Bun, vor lua atitudine cu microtranzactiile sa presupunem, trebuie sa fi sigur ca vor gasi alte metode sa stoarca bani de la playeri. Odata ce au simtit gust de sange, nu ai cum sa ii mai intorci la biscuiti. Niciodata.

Da e normal sa atragi atentia, dar felul in care tind sa o ia lucrurile este acela de a fi mereu sceptic, critic, uneori si fara sens, de a pleca mereu de la premisa ca titlul X va fi o mizerie, ca virgula compania Y este o mizerie, etc.
Intrebarea e, chiar avem timp de asa ceva?
Printre facturi, job, revizii la masina, parcari esuate, multe "nu se poate" pe care le luam in tiroida zilnic, chiar mai avem timp sa aruncam in obscur si putinul ala de care ne bucuram atunci cand ne relaxam pe canapea cu controlerul in mana?

'Cum era odata'... cum era odata?
Pana la urma este in firea omului sa se gandeasca mereu nostalgic la cum era odata... plecand de la faptul ca ne dorim mereu sa mai fim mici, sa jucam fotbal in parcare, sa mai fim daca se poate in liceu, sa mai mancam prajiturele Zorica si asa mai departe.
Este in firea omului sa fie nostalgic la lucruri care 'erau odata' si sa le amplifice la un nivel la care nu erau la momentul respectiv.

Vrei sa-mi zici ca in 1999 nu te enervai cand jucai 15 minute de Carmagedon si iti crapa si pierdeai progresul?
Exemple sunt cu miile.
Industria a evoluat, si datorita nenorocirii asteia de "always online" aici s-a ajuns.
Eu nu sunt un om bogat, dar daca prin a cumpara un 'pack' de orice care ma ajuta sa fac 500 Gamerscore in Forza 7 in 2 ore pot evita sa ma invart ca un cretin in cerc 200 de ore ca sa fac 1 milion de Credits legit pentru a cumpara nu stiu ce masina... sa fiu iertat.
Nici timpul si nici resursele nu-mi permit sa zic 'da-l drequ de Forza gata eu protestez si nu mai joc'. Nu tati eu vin obosit de la munca si vreau sa joc Forza... nu ma apuc sa sap in gradina sau sa citesc ziare ca alternativa. Mie imi place sa joc Forza, bun rau mediocru asa cum este el, daca se poate sa nu petrec 500 de ore ca sa strang bani ne-microtranzactionati ca sa imi iau masina care imi place.

Asta vrem, asta am cerut, noi am vrut asta. Mereu ne-am plans ca jocul X 'nu aduce nimic nou'. Poftim nou... resursele sunt limitate, oamenii nu mai au timp, vin lansarile in Octombrie.
Este un business, noi l-am transformat in business.
Daca nu arata bine dpdv grafic de ce nu arata bine, au facut hotii downgrade.
Daca are campanie de 8 ore dar buna e prea scurt, jegosii naibii.
Daca arata si bine si are si 50 de ore de gameplay nu e ok ca are Microtranzactii. Hotii!!!
Pai banii aia investiti in resurse de unde? Profit de unde? Crezi ca iti lucreaza cineva din pasiune?

Uita-te la jigodiile astea care fac telefoane. Nici nu apuc sa imi cumpar folie dupa ce-mi vine telefonul nou si apare altul.
E profit, e un business care functioneaza, n-ai cum sa-l opresti.
Ala de 14 ani din Dubai care il sumoneaza pe Jay Z in vizita la domiciliu cand are muschiul lui chef nu sta el sa-i cada Messi in Fifa Ultimate Team. Ala cumpara pack-uri de 15.000 de dolari pana cand ii cade Messi.
Este neverending si atata timp cat functioneaza ne putem rostogoli noi in cap precum Greuceanu, nu vom face decat sa pierdem timp, resurse psihice si bucuria pe care gaming-ul inca ne-o ofera.
In business nu este timp intotdeuna de arta in sensul ei pur. Iti scoate jocul incomplet si-ti arunca 3 DLC-uri si 7 patchuri pe urma.

E urat ce se intampla da, dar asta s-a cerut, asta se consuma pe Twitch Mwitch si Switch astea... ca deschid consola si zici ca am facebook in loc de dashboard in halul asta l-au nenorocit... cumpara unu pack-uri in Fifa de 500 de dolari in timp ce 20000 de oi ii fac vizualizari sa vada cum ii cade aluia Maradona in izmene.
Ce faci in locul lui te opresti? Dar in locul celor de la EA ce faci? Zici 'nu ma gata, nu ne plac banii prostilor noi avem etica noi lucram din pasiune'. Come on...

Sper ca m-am facut inteles macar putin. Nu apar mizeriile dar nici nu ma pot deprima la nivel global din cauza lor, iau partea plina aia care mai e ...
Eu personal, fara nici un fel de intentie de a influenta mentalul colectiv, aleg sa ma bucur de ceea ce a ramas frumos in gaming. Nu am timp sa ma deprim la fiecare DLC si nici resursele necesare.

Spor!