Dupa 1 an si ceva de Xbox One S pot sa spun ca mi-am facut o idee despre platforma lor.

+ backwards compatibility
+ xbox play anywhere
+ game pass
+ player 4k
+ controller
+ suport video destul de bun prin VLC

- suport zero pentru Romania
- Xbox Live Gold mai scump ca PS Plus
- nu poti cumpara jocuri digitale de Xbox 360 pe Xbox One
- jocurile digitale au preturi mai mari ca pe PS4
- lipsesc aplicatii de streaming gen HBO GO, Eurosport Player etc
- lipsesc aproape toate jocurile japoneze faine de la alti dezvoltatori gen Nier Automata, Persona 5,
Yakuza 0/6, Tokiden, Star Ocean: Integrity and Faithlessness, Neptunia VII, Tales of Zestiria ,Ni No Kuni II etc.
- pe IP-uri noi in afara de ReCore, Quantum Break si Ori and the Will of the Wisps nu am vazut nimic interesant

E faina seria Halo, Gears of War si Forza dar devine obositor sa scoti aceleasi jocuri intruna, vezi Forza 7 iar Sea of thieves e focusat pe MP nu pe SP.
Sa vina cu niste RPG-uri si jocuri de aventura de calitate gen Journey, Horizon zero dawn, God of War, Until Dawn, Uncharted 4, The last of us, Heavy Rain etc.

Mi se pare aiurea sa fii cea mai mare companie de software, sa ai avantajul Xbox -> PC, sa stai pe un "munte" de bani si sa ai deficiente asa de mari pe partea de soft. Sony ii domina aproape la toate capitolele iar ei nu invata nimic.

Sa investeaza bani seriosi in jocuri noi, degeaba au cea mai "puternica" consola din lume. Pe langa PC si PS4 e seceta la capitolul jocuri exlusive, japoneze sau de nisa, nu au continut! In ritmul asta ii depaseste si Nintendo cu Switch.