Oricum n-au mai scos o poveste reusita de la Modern Warfare 3 si Black Ops 2 incoace, cand aveau personaje interesante ca Price si Woods si antagonisti credibili ca Makarov sau Menendez (povestea din Black Ops 2 de exemplu cred ca am rejucat-o de 3-4 ori!)
Din 2013 schimbau anual personajele si oricum au cam epuizat toate subiectele de razboi modern. Povestea din Black Ops 3 de exemplu a fost o mizerie totala, iar la povestile din Ghost, Advanced Warfare si Infinite Warfare am cam adormit de plictisitoare ce erau.
Povestea din WW2 a avut ceva momente captivante, dar personajele nu prea au atras interes fata de personajele din jocurile CoD old-gen.


E o strategie de marketing foarte buna ce au facut ei renuntand la povestea single-player care era o bataie de cap in plus si costisitoare, stiind ca jocuri care au doar multiplayer precum Overwatch si PUBG a avut succes imens, iar Royal Battle e acum de viitor.
Probabil ca din trailer pare o mizerie de plagiat infect cu tematica futurista dupa PUBG, dar se va vinde cu siguranta. Asta e, nu vor mai cumpara jocul cei care jucau pentru poveste Single-Player si oricum cheltuiau milioane de dolari degeaba pe actori vocali si productie.
Acum se axeaza mai mult pe Zombies si Multiplayer fiindca astea le aduc cei mai multi bani.
Mai baga si niste loot-boxes si microtranzactii care sa le aduca un extra-profit si aia e.


Probabil ca Treyarch se vor opri la asta pentru ca le va aduce zeci de milioane de dolari profit in urmatorii 2-3 ani sau ramane de vazut daca Infinity Wars si Sledgehammer vor mai face jocuri care sa includa poveste single-player (e putin probabil sa renunte in totalitate).