Quote Originally Posted by clovnusor View Post
Spre rusinea mea, n-am jucat nici un joc din seria Metro. Am inteles de prin review-uri si pe la prieteni ca sunt f. atmosferice si terifiante dar ma consider un "papa lapte" cand vine vorba de horror fps.

Poate intr-o buna zi am sa le incerc.
Primul Metro 2033 a fost terifiant de-a dreptul. Am mai tresarit la anumite momente si povestea era foarte matura si intunecata. Erai in permanenta singur si chiar a fost o faza memorabila cand trebuia sa evit spiritele intunecate ale celor morti care bantuiau din cauza exploziilor nucleare care cica au fost atat de puternice ca a vaporizat si iadul. La un moment dat, mosul care ma ghida printre spirite a inceput sa se roage si eu eram in urma lui. Ca altfel eram rapit si fortat sa traiesc in transa alaturi de spirite pe veci. Atat de terifiant era jocul!
Jucat in limba rusa (audio) cu subtitrare in engleza a fost ceva atmosferic si memorabil.



Metro Last Light in schimb a fost mai mult axat pe actiune, plus ca senzatia de horror a fost diminuata fiindca intalneam mai multe personaje, erau doua comunitati subterane populate introduse precum rusii comunisti si rusii nazisti, au mai bagat si sex si telenovela....a rezultat o manelarie ruseasca mediocra.


Acum, pare ca si Metro Exodus se axeaza mai mult pe actiune decat pe horror, similar cu Wolfenstein asta nou.