Lasa ca eu am niste show-uri cu ei aici... de nu-ti imaginezi. Nu m-am asteptat ca pe partea de business sa dau peste asemenea capcauni, si sa vad un asemenea dezinteres si (sa-i spunem drept) nesimtire. Hai sa o luam pe scurt:

Avand mai tot timpul contact cu ei la clientii cu care lucrez, mi-au facut si mie oferta pt. adresa mea. Unde aveam UPC 500Mbps si pachet full TV. Nu ma pot plange de viteza de la UPC... practic 2 ani a mers cu 500Mbps "in buza", dar ma durea foarte tare problema upload-ului, de doar 25Mbps (si eu chiar am nevoie de mai mult pt. munca).

Mbon, au verificat adresa, au spus ca se poate trage FFTH (fiber to home), Gigabit, cu 500Mbps UL, pachet TV full, telefonie business nelimitat. Cum pretul nu era cu mult mai mare decat la UPC, am zis... hai sa o facem si pe-asta. Au venit, au instalat niste chinezarii (m-a mirat pt. ca prima oara in viata am vazut un EPON - de obicei ei instaleaza GPON). La fel, m-a mirat faptul ca au tras un fir cu 2 fibre (una pt. net si una pt. TV). Am zis "whoaaa, next-level".

Si incepe show-ul. Baietii care se ocupa de instalare/testare... habar n-au cu ce se ocupa de fapt. Eu le spun ca trebuie routerul lor setat in mod bridge (avand routerul meu deja), ei nu si nu, ca e suficient oprit WiFi-ul (wtf?). Dupa ce au dat vre-o 30 de telefoane (la tehnic nimeni nu stia ce-i cu EPON-ul acela)... au plecat. S-a rezolvat intr-un final (cand m-am trezit ca nu-mi mai merge net-ul si m-am gandit ca poate l-a trecut cineva in mod bridge si am setat eu PPPoE-ul pe router - n-ar fi stricat sa ma sune cineva totusi).

Fac ceva teste: DL foarte OK (peste 7-800Mbps) insa UL... pare pur si simplu a fi limitat la 200Mbps (de obicei merge pana in 100-150). Sun la ei, si dupa plimbat pe la tehnic, pe la comercial... mi se da urmatorul raspuns:
In zona dvs. nu se poate instala conexiune gigabit - nu permite infrastructura. Ca solutie va oferim trecerea de la 1000Mbps la 300Mbps!?!
Aici mi-a sarit neuronul in aer, pentru ca sunt 3 contradictii majore:
  1. Cum nu permite infrastructura gigabit cand eu am descarcat si cu 900Mbps?!?
  2. Tot voi ati verificat zona inainte de a imi face contractul... si ati spus ca 100% in zona e gigabit.
  3. Cum mama ma-sii imi faceti voi "upgrade" de la 500Mbps cat aveam inainte, la 300Mbps?

Si uite asa, fac si eu o cerere sa vina o echipa sa testeze reteaua, sa vina cu echipamentul de test. Mi se spune sa fiu acasa intre orele x si y. Si stau, si astept. Nimic. A doua zi, nimic. I-am lasat o saptamana. Sun la ei si primesc raspunsul "Aaaa, pai nu a mai fost nevoie sa vina echipa, am vazut in retea ca nu se poate Gigabit". Nu ca ar fi putut sa ma anunte cineva. Mai fac o reclamatie... mai trece o saptamana, nimic!

Practic dupa aproape o luna de cand am marele abonament DigiNet Business Acces internet 1000 de la RCS-RDS-DIGI-DIGINET-Whatever, iata concluziile mele strict legate de ei:
  1. Lucrez si eu de ceva vreme in domeniu si trebuie sa recunosc ca este prima data cand dupa 3 sesizari, nici macar nu se oboseste cineva de la departamentul Business sa ma contacteze inapoi.
  2. Este pentru prima oara cand cer sa vina o echipa sa faca un test in locatie, mi se spune si intre ce ore sa stau pentru a putea fi gasit... si nu vine nimeni. Asa ceva nu se intampla nici macar la abonamentele minime pentru persoane fizice!
  3. Semnal la telefonul Digi dat pe firma NU AM. Este aproape ZERO (reusesc sa prind pana intr-un 0.1Mbps)! Asta in timp ce pe Vodafone nu am probleme. La tehnic am fost intrebat daca am semnal "in strada". Pai nu stiu, o sa mut biroul in strada, sa vedem...
  4. Am ramas cu acelasi echipament chinezesc precum vecinii care au pe persoana fizica. Credeam ca pentru business se face totusi un mic efort extra. Nu mai spun ca intre timp si alti vecini si-au tras Gigabit in zona, si culmea am vazut la unul din ei 300Mbps UL.
  5. La aproape o luna de cand am semnat contractul, eu nu am TV (pe care dealtfel il platesc pachet full). Nimeni nu s-a stressat sa-mi dea CI-urile si decodorul HD. De cate ori am sunat, ba ca nu sunt in stoc, ba ca sunt pe drum, ba ca nu se stie cand o sa le am. Cum poti sa faci contract/factura pe ceva ce tu nu ai?
  6. De cate ori am ridicat problema legata de faptul ca UL-ul e departe rau de 500Mbps (mai mult spre 100Mbps), mi s-a aruncat in ochi ca este "pana la 500Mbps". Mkay... pana la 500 poate insemna si 0.01.

Si uite asa, nu e totul roz la RDS... Poti sa ai Gigabit, dar poti sa n-ai. Oricat de prost ar merge, ti se arunca in ochi ca este "pana la" si daca vrei mai mult, e suficient sa iei abonamentul cu banda garantata (care costa o caruta de bani). Telefonia Digi e in continuare praf (practic 90% din timp ori nu am semnal, ori se pierde convorbirea in neant). Televiziunea as vrea sa va spun cum este, dar fara CI-uri si fara decodor, nu prea pot. So... momentan astept sa vad ce se va intampla cu UPC (daca tot i-a cumparat Vodafone), vedem si ofertele Orange, Telekom... Time will tell!