Single post: Bere

  1. #108 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ieri, in Cluj, am baut una din cele mai bune beri pe care am pus gura: 1717 (se citeste cum citeste Viorica: saptespe saptespe). Spre surprinderea mea, berea asta e gandita in Romania si produsa in Germania (de obicei e invers). Deosebit de buna, e foarte "lichida", nu stiu cum sa spun, in general berile de genul asta nu curg chiar asa usor pe gat, dar cu asta zici ca bei apa (in sensul bun).

    De asemenea, tot acolo am baut si cel mai bun cidru ever: Harvester. Daca prostiile de le vezi in general, de la Old Mout la Somersby la Blind Pig sau Cidru Mandru, au gust artificial, chimic, si sunt indulcite in draci, asta e de-ajuns sa-l mirosi si sa iti dai seama ca e diferit. E the real deal, se simte fructul fermentat, aroma naturala, e total diferit de restul prostiilor.

    Recomand ambele bauturi daca aveti ocazia, mai ales Harvester daca vreti sa aflati cum trebuie sa aiba gust de fapt un cidru.
    Attached Images Attached Images harvester-mere-719x1024.jpg bere-1717-weis-bier-50-cl_1660.jpg