Desi s-au dat reporturi pentru off-topic, eu consider ca e o discutie foarte serioasa si foarte OK. Mai ales in cazul unui titlu AAA si exclusiv cum este God of War. Personal consider ca nimeni nu iti poate impune ce sa faci cu banii tai. Daca iti permiti pretul de Day 1, Pre-order, Ultra-Mega-Super-Deluxe Edition... just do it & enjoy it! Daca nu, atata timp cat nu piratezi... orice alegi e OK. Daca ai prieteni buni si ai grija de disk-uri, poti sa faci trade, poti sa imprumuti... Poti sa cumperi linistit SH daca nu te deranjeaza (eu de exp. urasc ideea de a cumpara ceva deja folosit de altcineva).

Cat despre industrie, hai sa fim seriosi. O duce bine merci si fara ajutorul celor 1% (probabil) de gameri din tari mai sarace (precum Romania), care nu-si permit. Ba chiar cred ca la jocurile bune, deja ies pe profit numai din digitale... retail-ul fiind asa, doar un bonus. Iar la digitale, sa nu uitam ca desi pretul este aproape ca la retail, costurile lor sunt aproape zero (zero shipping, zero logistica, zero reclama, zero spatiu ocupat in raft, zero probleme cu retur, disk-uri busite, etc...). Ii costa doar distributia digitala, care in zilele in care unii fac streaming 4K pe aproape nimic, nu mai este o mare branza.

Deci da. Eu zic ca este loc pentru toti. Ai bani si iti doresti sa joci ceva cat mai repede (cum eram si eu candva), il cumperi instant, te bucuri de el, il tii in colectie. Nu te descurci foarte bine cu banii dar totusi vrei sa-l joci repede? Il iei Day 1, il joci... il vinzi si recuperezi din bani. Chiar nu ai bani si nu iti permiti? Atunci astepti sa-l cumperi de la cel care vrea sa isi recupereze din banuti. Il ajuti si pe el, te ajuti si pe tine. Orice, numai sa nu piratezi. Atunci gresesti si moral, si legal, si sincer nu cred ca ai dreptul sa te consideri un gamer adevarat, sau sa ai vre-un cuvant de spus legat de jocuri.

My 2 cents...