Doamne fereste, Razvan.

Nici nu te miri ca scade numarul de jucatori in ritmul in care scade. Pe Xbox are in continuare probleme majore, pe PC inca nu merge cum ar trebui sa mearga si baga crate-uri noi la fiecare update. Vorbeam cu niste prieteni zilele trecute, efectiv avem impresia ca Bluehole si-au dat seama ca sunt pe ultima suta de metri cu jocul asta si incearca sa scoata fiecare banut posibil cu key-urile lor de 2.5 euro.

Bai, si imi pare rau, dar pe masura ce timpul trece si vezi cat de greu au loc schimbari in bine, parca nici Fortnite cel absolut gratuit nu mai arata atat de rau, parca merita incercate si alte jocuri BR, parca merita asteptat si vazut ce titluri BR o sa lanseze si aia grei si asa mai departe.

In ultima perioada, joc doua-trei meciuri pe saptamana, exclusiv duo/squad din simplul motiv ca pentru solo nu mai am rabdare. Problema nu e alergatul de nebun pe harta, stransul de echipament si alte astfel de lucruri. Problema mea e cand intalnesc un alt player. Framerate-ul scade instantaneu. In momentul in care incep sa zboare gloantele, e si mai rau. Tu te ascunzi, ala se ascunde si el, arunci o grenada, iar scade framerate-u', tragi dupa ala, trage si ala dupa tine, iar dupa putin timp, apare acel inevitabil blocaj de o secunda si gloriosul "Better luck next time!". Tot f.ckfest-ul asta se desfasoara cu niste fluctuatii majore de FPS. In cel mai critic moment al meciului, jocul se c.ca pe el. Nu vreau sa zic lucruri rele nici de developeri, ca aproape saptamanal iese cate un update cu o tona de fix-uri si improvement-uri si imi place sa cred ca exista buna-credinta acolo. Imi doresc ca PUBG sa se bucure in continuare de succes, dar sa si fie imbunatatit substantial. Numai ca in punctul asta mi se pare ca e deja prea tarziu si cred cu tarie ca exista anumite lucruri absolut ireparabile in jocul asta.

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS - Steam Charts

Stiu ca sunt niste date pentru Steam, iar asta e topic-ul de Xbox, dar nu imi pot imagina ca lucrurile sunt diferite acolo.