Nu cred ca e o problema sa te destinzi uneori cu un mindless shooter. Si eu ma mai joc League of Legends cu colegii de facultate uneori, daca tot vorbim de jocuri proaste. Problema e ca sunt destui care se joaca doar COD/Battlefield/PUBG/whatever, si le considera ceva holy grails of gaming. COD e unul dintre cele mai bine vandute jocuri de vreo 2 generatii incoace, cum pana mea sa mai aiba motivatie developerii sa scoata jocuri mai deep cand asta se vinde?


Da, sunt putin tilted, dar COD WW2, un joc pe care in principiu il joci ca sa tragi cu pusca in oameni, s-a vandut pe PS4 la fel de bine ca Horizon: Zero Dawn, jocul cu cel mai inteligent si inedit plot sci fi pe care mi-a fost dat sa il joc. Sa nu mai zic de Nier Automata, care poate fi lejer considerata o lucrare filosofica existentialista moderna, dar care se lauda cu de 5 ori mai putine jocuri vandute decat COD.



Nu cred ca a vrut nimeni sa te jigneasca pentru ca joci din cand in cand un mindless shooter, dar cel putin mie mi-ar placea sa vad cum incet-incet comunitatea gamerilor de pretutindeni devine ceva mai... educata. Nu neparat din punct de vedere al story-ului pe care il urmaresc la un joc asa cum am zis mai sus, cat si din perspectiva de critica si game design, ca sa nu mai arunce banii pe orice mizerie.