Video nou



Filmarea o aveam de cateva saptamani dar efectiv nu am reusit sa gasesc timp de editare asa ca am facut o mica pauza pana acum.

Am incercat un unghi nou de filmare pentru a putea beneficia mai mult de lumina naturala si am adaugat o a doua lumina in camera. Pe langa asta, am renuntat la filmarea cu obiectivul de macro (70-300) si m-am apropiat teribil de mult de subiect cu obiectivul standard (18-55) pentru cadrele de apropiere.

Totodata am incercat si o filmare handheld dar neavand obiectiv cu stabilizare optica, se vede imediat cand trec pe aceasta filmare. Am folosit partea de stabilizare video din Final Cut Pro X, dar nu face o super treaba. In viitor voi incerca sa filmez aceste cadre cu iPhone 8 pentru a beneficia de acel OIS, sperand ca nu voi vedea diferente prea mari dpdv al calitatii imaginii.

Din pacate inca nu am reusit sa elimin noise-ul, dar voi incerca sa gasesc solutii pentru iluminare mai buna pentru a putea scadea ISO-ul.

Despre statueta, ca sa spun cateva cuvinte, am luat-o de la comic con cu o mica reducere (110 lei) si...isi cam face banii. Imediat ce am scos-o din cutie am ramas cu un picior in mana, articulatia de la acel picior fiind putin mai "larga". Nu este o problema cand il tin in stand/raft, dar daca vrei sa o iei in mana se cam descompune.
Pe langa asta, arma a intrat destul de greu in mana dreapta, fiind nevoit sa o fortez putin, motiv pentru care cand am prezentat arma am scos-o cu tot cu mana, pentru a evita ruperea degetelor.

Inafara de asta, paint-ul arata destul de bine si overall este o statueta reusita.