Au ales sa faca closed Alpha pe PC pentru ca asa pot testa infinit mai multe configuratii decat cele 4 console (PS4, PS4 PRO, XBox One, Xbox One X) care domina acum piata. Sunt sigur ca ei au si o mica reticenta sa arate consolistilor ceva, poate pentru ca produsul nu este foarte polishat, chiar si in stadiul asta, si se tem cumva sa nu afecteze vanzarile pe care le estimeaza.

De vandut vor vinde, degeaba vedeti voi "miscari" de trupe cu hashtag-uri si mai stiu eu ce. Lumea vrea sa joace un joc BF bun si au incredere in DICE ca pot sa il faca bun. EA sunt cei care isi baga coada la lootboxes si mai stiu eu ce, nu la gameplay. Dezbaterile astea de SJW sunt pentru loseri cu prea mult timp liber.

Sunt tare curios cum vor aborda modul de BR, daca il vor integra in joc sau il vor face free to play, independent de jocul de baza, cel putin la inceput. Au o sansa atat de buna sa il faca FTP si sa atraga oamenii care nu au fost niciodata interesati de serie in universul BF, dar cred ca foamea din EA ii va forta sa il "ascunda" dupa jocul final. Si gresesc enorm, mai ales cand sunt atatea alternative de BR care sunt FTP si se bazeaza doar pe cosmetice cand vine vorba de facut bani (si se fac cu carul). Cred ca toti sunt curiosi sa vada cum ar fi un joc de BR pe Frostbite, cu destruction si toate nebuniile. Lumea ar abandona celelalte jocuri instant (PUBG, H1Z1, astea care se bazeaza pe o grafica realista).