Media Galaxy, faci o confuzie la aplicarea legii cu garantia de conformitate. Ai interpretat gresit legislatia cu garantia de conformitate.

Sony acorda, in calitate de producator, garantie de 1 an internationala/europeana cum vrei sa-i spui, echivalenta cu garantia noastra comerciala.

Garantia de conformitate, care este obligatoriu de acordat conform legii din Romania, este acea garantie oferita cumparatorului de catre vanzator.

Prin urmare, in momentul in care eu cumpar de la tine un produs, tu Media Galaxy ai calitatea de vanzator si esti obligat sa-mi acorzi garantia de conformitate de 2 ani. Tu, nu producatorul.

Numai in cazul in care Sony are magazin in Romania si cumpar de la el, atunci Sony este obligat sa-mi acorde 2 ani garantie de conformitate.

Aici - https://altex.ro/garantii-produse/ este interpretata gresit legislatia. Auzi, garantie de conformitate intre 6 luni si 2 ani. Citeste mai bine art. 16 din legea respectiva. De asemenea, spui ca aceasta garantie nu acopera defectiunile tehnice. Pardon? Citeste art. 5 alin. (2) lit. c).

Se poate acorda garantie de conformitate mai mica de 2 ani numai in situatia in care durata medie de utilizare a unui produs este mai mica de 2 ani, durata care este declarata numai de producator. Arata-mi si mie unde a declarat Sony pentru un controller PS4 ca durata medie de utilizare este de 1 an.

Ca regula generala, o legislatie de garantii este facuta sa protejeze consumatorii, nu comerciantii.

Si inca ceva, nu mai exista notiunea de accesorii, ci doar de produs. Un controller sau niste casti PS4 se cheama produs, exact ca o consola PS4. Dpdv al legislatiei privind garantia de conformitate, toate sunt produse. Ati ramas cu niste notiuni din niste legii care sunt abrogate de vreo 10 ani. Se pare ca aveti niste juristi de duzina.

Acum vreo 2 ani am luat de la un magazin Media Galaxy casti Gold de PS4, acordandu-mi-se garantie de 6 luni doar in baza bonului fiscal (si aici mare magarie, ca trebuia acordat certificat de garantie, deoarece bonurile fiscale se sterg dupa o perioada, nu se mai vede nimic pe ele, deoarece se foloseste cerneala "desteapta"). A doua zi am tras direct o reclamatie la ANPC. Dupa aproape o luna ma suna cineva de la magazin sa ma cheme sa imi dea garantie de 1 an. Cand ajung acolo, ii zic, pardon, legea spune minim 2 ani, va rog aratati-mi unde declara Sony pentru casti gold PS4 care este durata medie de utiizare. Zice asteptati, ma duc sa ma interesez. Vine seful de magazin sau cine era acea persoana dupa vreo 10 minute si imi acorda direct un certificat de garantie de 2 ani.

Se merge pe ideea ca din 10 cumparatori poate unul isi da seama.