Daca ai putina grija si nu il lasi 10 ore pe un post TV, sa se arda sigla, sau chiar mai mult, nu vei avea probleme. Au cei de la rtings teste de burn in cu 6 LGB7 si ei le testeaza foarte agresiv, gen zeci de ore sau sute de ore lasate sa afiseze acelasi content.
Mai bine mai astepti putin sa scada pretul si treci la OLED. Deja am observat ca preturile au mai scazut pentru modelele noi.
Spre exemplu C8, varianta de 65" era acum cateva saptamani la acelasi pret cat era C6-le la 1 an dupa lansare, iar C8 abia a aparut pe piata de cateva luni. Deci tehnologia se maturizeaza, procesul de fabricare devine mai putin costisitor, iar preturile scad, ceea ce e bine pentru noi.
Eu am un B6 de 65" de 1 an si 5 luni. Pana acum n-am avut probleme cu burn in. Il folosesc cam 40% gaming, 40% filme si seriale sau youtube si 20% TV. Urmatoarea trecere o voi face cand va aparea standardul de HDMI 2.1 si probabil si PS5, adica la gama de OLED 2019 sau 2020, daca nu scot cei de la samsung un microLED fiabil ce nu e cat un perete