Din pacate nu doar PoP e o franciza pe care au bagat-o in pamant. Unde pune Ubi mana se cunoaste. Dupa ce au achizitionat drepturile pt franciza Heroes of Might and Magic si-au batut efectiv joc de ea. Au contractat numai developeri mici care nu au dat randament si nici macar nu i-au sustinut cum se cuvine, dovada fiind ultimele doua jocuri din serie, VI si VII.

Cu PoP e alta poveste, fiind un joc de nisa : platformer 3D. Au incercat sa-l rebranduiasca cu jocul din 2008 (adica sa-l faca un joc pe care sa-l joace toata lumea cum e AC acum), dar a fost un fail dramatic din pct meu de vedere. Pe langa faptul ca jocul nu avea consecinte daca mureai/greseai, majoritatea elementelor de gameplay au fost copiate (a se citi furate) din Ico, Okami si povestea din SOTC. Urmatorul a fost un pic mai bun pt ca au incercat sa revina la gameplay-ul din trilogie, dar dupa cum a spus si Mishy, a fost mai mult un marketing push pt film.

Nici trilogia n-a fost o mare smecherie din pct meu de vedere. Sands of time a fost cel mai reusit pe departe, iar restul sunt doar ok si multi le privesc cu nostalgie pt ca sunt jocurile copilariei (jocuri care au imbatranit destul de urat). Am jucat eu recent Two Thrones si nu face fata standardelor...