Quote Originally Posted by eagle-eye View Post

Anyway, usor-usor incepe sa creasca Ubisoft Bucuresti si the higher-ups vad ca incepem sa facem treaba din ce in ce mai buna, plus ca forta de munca la noi e cu mult mai ieftina.
Si asta ti se pare ok?
Sa platesti in mod egal cu salariul minim toti angajatii de pe pozitiile entry-level, fie profesionisti, fie incepatori?


Eu nu stiu daca lui Ubi o sa-i mai mearga asa multa vreme.
Vezi cam care e situatia economica de doi ani incoace si cat de mare e criza de personal pe piata muncii tocmai din cauza salariilor mizerabile, adaugand si scumpirile, coruptia generalizata si inflatia perpetuata multumita preaiubitului partid aflat la guvernare care a marit salariile la toti bugetarii mediocri, trecand cu vederea peste performanta.La cati tineri emigreaza acum, cred ca Ubi ar trebui sa-si faca planuri sa-si mute sediul in India sau prin China daca vrea neaparat forta de munca ieftina.In vremurile actuale, ca o companie de gaming, e de preferat sa-ti pastrezi angajatii profesionisti oferindu-le salarii mai mari , sa te axezi pe proiecte cat mai putine pentru a te asigura ca jocurilea alea putine sa iasa cat mai de calitate si sa eviti sa angajezi incepatori .

Ubisoft face contrariul - prea multe proiecte, forta de munca ieftina si prost platita, angajeaza carne de tun, mediocrii si profesionistii laolalta platiti la fel cu salarii mizerabile, leadership mizerabil, rezultand multe jocuri si toate cam mizerabile , nefinisate, dezamagitoare in ultimii doi ani : Far Cry 5, The Crew 2, For Honor, Ghost Recon Wildlands, Just Dance 2018, Steep, Far Cry Primal, Watch Dogs 2, The Division, Assassin's Creed Syndicate si s-ar parea din trailere ca nici AC Odissey nu va avea mare succes (numai voice-acting-ul ala jenant imi da senzatia de FAIL).

Dintre toate jocurile Ubi lansate in ultimii doi ani, doar doua jocuri mi-au placut sau mi s-au parut cat de cat decente avand o experienta placuta: AC Origins si South Park asta nou, si astea doar asta-toamna dupa o serie de dezamagiri perpetue de 3 ani incoace de la Rainbow Six Siege.
Ubisoft functioneaza pe principiul cantitate>calitate dupa modelul Activision/EA.Si asta ii va aduce prabusirea fiindca spre deosebire de Activision si EA, Ubi nu are o comunitate de fani loiali si uituci care sa indure periodic o dezamagire cum au companiile cele mentionate in America si Asia. In afara de AC, nu prea sunt alte jocuri Ubi care sa fie extrem de jucate pe piata americana si cea asiatica.
Ubisoft traieste doar din Rainbow Six Siege fiindca doar ala mai tine compania in picioare si oarecum vanzarile aduse de cate un Far Cry sau Assassins Creed lansat anual. Ca in rest, For Honor si The Crew 2 sunt praf! Ce a mai fost lansat prin 2016-2017 e deja mort si uitat. Asa de praf e For Honor ca de curand au lansat un starter edition gratuit pentru For Honor si cred ca de vreo 3-4 ori numai in ultimul an i-au oferit weekendu-uri gratuite ca sa atraga jucatori. Degeaba, nimic nu-i vor determina sa renunte la Overwatch, Counter Strike, League of Legends, Battlefield , Call of Duty, Playerunknown's Battlegrounds si Fortnite pentru For Honor.





https://variety.com/2018/digital/glo...er-1202731552/

Din cate am auzit, Ubi are ceva probleme financiare si e pe cale sa fie achizitionat de Vivendi (deja au cumparat 30% din el) si mai nou Tencent i-a devenit actionar.

In ritmul asta nu se anunta un viitor prea frumos pentru ei.
Sa vedem din toamna incolo ce vor scoate ca pana acum, in prima jumatate al acestui an m-au dezamagit total cu Far Cry 5 si Crew 2, si asta dupa ce credeam ca au facut o spectaculoasa revenire cu lansarea lui AC Origins asta-toamna.
Si pana si ala a avut destule defecte.