Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
Tie iti scapa anumite chestiuni din vedere:
1) Din 2010 de cand cu criza au scazut banii in fotbal. Salarii mici, jucatori pe masura. La FCSB, pe care tu spui ca nu-i mai cunoaste nimeni, sa ai 10 mii de euro pe luna e salariu foarte mare, in 2008-2009 era salariu de seminte. Aveau 10 mii euro pe luna cei de la Ciorogrla. La Steaua erau salarii de peste 500 mii de euro pe an.

2) Nu mai avem materie prima, adica jucatori. Nu se mai apuca lumea de fotbal sau nu se mai tine lumea de fotbal, deoarece multi parinti vor facultati, nu sa ajunga copii in carje sau paralizati. Mai apare un Tucudean, care e bogat de mic, joaca fotbal din placere, are banu asigurat toata viata. Mai apare un Banel, sarac lipit care nu are nici 4 clase, nu are ce sa faca in viata si se apuca de fotbal. Mai apare un Max Nicu, nascut in Germania cu mentalitate de neamt, vine la Nationala si nu face mare branza.
Pai au scazut investitiile (salariile tot) in fotbal asta am zis si eu, dar sincer nu cred ca de la criza. In 2013 Romania inca dadea echipa in Champions League si ma repet, in 2014 doar cornerul ala nenorocit din minutul 91 a facut sa nu fim din nou in Liga pentru ca a trosnit-o prostul ala fara pendulare, sa i-o fi pus cu mana si nu ii venea asa bine, daca se mai jucau inca 3 reprize si nu facea Ludogorets 1-0. Asta a fost...
Nu cred ca de la criza, un patron care are niste sute de milioane si este pasionat face cumva si amortizeaza pierderile daca vrea performanta si bineinteles, daca este lasat. Astia la noi s-au speriat toti ca ii baga la bulau si normal nu le-a convenit sa piarda bani.

Ca nu avem jucatori de valoare ai dreptate.
Copii buni sunt, depinde cum vor creste. Imi amintesc ca nici Polonia nu mai vazuse un turneu final de niste 25+ ani pana a aparut copilul ala intr-un cartier din Poznan si ii tot califica de unul singur (nu inteleg totusi de ce a avut asa forma slaba la Mondial... sa nu dai tu 1 gol intr-o grupa cu Senegal si Japonia...).
Cum ii spuneam si tatalui, am prins noi, generatia noastra un moment prost in istoria echipei nationale. Nici ai nostrii n-au vazut turnee finale pana prin 70, apoi iar pauza maricica cu mici exceptii (78 si 84).
Exceptii din astea am prins si noi, Euro 2008 si 2016 si gandindu-ma ca s-ar putea sa fie singurele pe care le prind pe durata vietii mele la maturitate (in 94 eram copil aveam 10 ani), am mancat covrigi o vreme si m-am dus la ambele .
Vor fi... roata se intoarce mereu, si Ungaria a fost vicecampioana mondiala dupa care au disparut din fotbal o jumatate de deceniu. Eu tot astept, imi pastrez optimismul .