Quote Originally Posted by musat View Post
Salut. Am gasit azi la magazinul JRC GameCentrum din Mega Mall 2 cutii de spider man collector's edition la pretul de 719 lei dar.... Magazinul vinde produsele (jocuri, accesorii, figurine, etc) aduse din Cehia. Asa ca toate cutiile din magazin au copertile in ceha. Nu mi-a plăcut asta, am uitat sa-l intreb pe vanzator daca si artworkul si hartile sunt tot in ceha nu numai cutia. Asa ca nu am cumparat nimic, deci mai gasiti inca jocurile acolo...
Ce veste minunata mi-ai dat involuntar!!
Da, JRC este cel mai mare gameshop din Cehia iar magazinul mama este binecunoscutul game.co.uk (de unde si asemanarea de emblema roz - Game Digital plc).
In Cehia au magazine mari, sunt extrem de raspanditi chiar si in orase mai mici, functioneaza foarte bine acolo si sunt extrem de profesionisti.
Am trait acolo 6 ani si era principalul loc de aprovizionare cu jocuri, n-a existat titlu AAA sa nu il am in ziua lansarii, evenimente de lansari console/jocuri, etc. Un Gameshop adevarat, dedicat strict pentru gaming stuff.
Din pacate da, cam totul este localizat in limba ceha insa jocurile sunt varianta de SKU-EU, toate au si limba engleza.
In orice caz, este un pas mare inainte deschiderea acestui gameshop si in Romania, daca le merge afacerea poate usor usor se extind si vor ajunge la nivelul la care sunt acolo si in felul asta vom avea si noi un Gameshop MARE, dedicat strict pentru gaming.
Ma bucura mult vestea, multumesc, mi-ai facut ziua mai frumoasa!