Quote Originally Posted by ymy View Post
Si eu ii apreciez pe cei de la Ubisoft Romania si sunt mandru sa stiu ca jocuri pe care le joc, sunt produse si de romani.
As fi si mai mandru insa, ca macar din dragoste si respect pentru tara si limba noastra, sa gasesc in jocurile in care romanii au contribuit, macar o subtitrare in limba romana. Imi cer scuze pentru offtopic!
Nu se poate pentru ca noi romanii suntem marfa perisabila in gaming. Ca sa faca o localizare in limba romana, fie si doar text, costa destul si nu investesc 1 Euro in plus cand vine vorba de asta, pentru ca noi nu existam ca si comunitate de gaming la nivel international.

Ca sa contam si sa incepem macar prin a primi o simpla localizare, trebuie sa inundam mediile online cu interesul nostru, iar momentan pe PSN Profiles suntem 2505 user inregistrati cu conturi de Romania, pe cand vecinii de la sud, desi mai putini de jumatate ca si populatie, sunt 2882, iar vecinii din Ucraina sunt 4423 desi nici macar nu au pagina oficiala Playstation Ucraina (se poate verifica pe www.playstation.com -> te redirectioneaza automat pe Playstation Romania si jos la tara cautati Ucraina -> surpriza).

La noi orientarea e sa mai facem o combinatie de 5 euro, ca e mai ieftin dincolo cu 3.5 euro, ca avem 25 de trofee deblocate pe contul de UK/US si nu renuntam la ele.
Da nici eu nu sunt un om bogat si nicidecum nu judec saracu user roman care abia are bani de jocuri, insa rubrica 'ce ne-am cumparat azi' imi mai da dreptate din cand in cand, ca de tot felul de echipamente si console si televizoare 4K sunt bani, dar pastram conturile de US ca e Spiderman mai ieftin cu 5 dolari pe store.

Nimeni nu o sa te ia in seama ca si roman pana cand nu vom conta cu adevarat. Cu adevarat inseamna sa fim toti 10-15.000 cati suntem in Romania pe PSN Profiles cu conturi de Romania, sa populam in Leaderboards cu conturi de Romania sa apara acolo ca degeaba ai 350 de ore jucate in nu stiu ce joc daca tu adaugi progress la Leaderboard-ul de UK sau US.
Aia acolo se uita fac niste calcule si trag linie 'ia sa vedem ba cati romani au dat jos day one jocul cutare, cati romani populeaza serverele de Battlefield acum, etc', ca nu cere nimeni extras de IP de la RDS sa vada cati ne jucam in Romania.

Pana in momentul in care vom conta cu adevarat in mediul online nimic nu se va imbunatati.
Eram in bransa in 2008-2010 cand au inceput sa apara localizarile si SKU-urile in Poloneza si Ceha, urmate de lansarea Xbox Live si Playstation Network in tarile respective, cu limba lor pe cutii si asa mai departe.
Pai ma nene, polonezii sunt milioane inregistrati online, nu exista Leaderboard in industria asta in care sa nu fie un polonez in top 10, verificati.
Verificati cati useri din Polonia, o tara trecuta si ea prin dificultati economice, sunt inregistrati pe PSN Profiles si cati sunt in top 100.

Se bat cot la cot cu Germania si alte tari.
Atentie, mare, in momentul asta pe PSN Profiles sunt, atentie, 55733 de user inregistrati cu conturi de Polonia, si 13.000 de conturi de Cehia.
Say what? Scroleaza putin mai sus la nr. de romani -> 2505.

55733/2505 = 22.24
13000/2505 = 5.18 -> Cautati ce populatie are Cehia. Si nu, nu e nici pe departe West Europe ca nivel de trai, am trait acolo. E putin mai bine si putin mai curat, de multe ori insesizabil, insa mentalitatea face diferenta.

https://psnprofiles.com/leaderboard/all/pl?page=1115
https://psnprofiles.com/leaderboard/all/cz?page=261

Nu este evident de ce in orice joc la Audio/Subtitles vedem mereu Polish si Czech? Pam pam.
Nu incepeti cu 'da frate da aia au bani si PSN din 200X' ca nu e asa, credeti-l pe fratele vostru ca sunt orase mai necunoscute si mai mici in Polonia si in Cehia mai jegoase decat Brasov sau Sibiu, si nu toti gamerii traiesc in Praga si/sau Varsovia care sunt 2 bijuterii.
Da poate au putini mai multi bani decat noi dar nu este diferenta asta colosala din cifrele de mai sus.
Diferenta asta colosala s-a facut prin felul in care au inteles ei cum functioneaza treaba asta si prin felul in care s-au implicat. Ei n-au facut combinatii de 15 euro/an ca e subscriptia mai ieftina pe US si ca primesc 3 jocuri moca pe an in plus.

Abia atunci, cand vom intelege si noi cum functioneaza toate astea, cand nu vor mai fi mall-urile pline de tatici retarzi mai tineri decat mine imbracati impecabil si mai scump decat costa masina mea, care incearca sa isi convinga copii sa joace un c.... de joc noname pe PS3 ca este foarte ieftin in timp ce copilul vrea si el sa se alinieze deceniului in care traim (City park Constanta, acum 2 saptamani), si asta maxim 2 ore pe saptamana ca altfel ramane orb si devine retard cand se face mare (desi tasu' care deja este retard nu avea console cand era mic), atunci cand atunci cand.
Suntem departe, insa astia putini care mai respiram trebuie sa ne dam interesul sa schimbam treaba asta, pe cat posibil.