Quote Originally Posted by keanustar View Post
Cred ca pentru asta este mai important sa cumparam jocul din magazinele din RO, PSN RO sau Ubi Shop cu livrare in RO. In acest caz particular cred ca mai mult pe asta se axeaza statisticile lor legate de localizare, decat cati au PS Plus pe RO sau conturi pe RO. E clar ca atunci cand este cerere mai mare catre furnizori de la magazinele din RO, produsul respectiv se consuma in tara noastra.

Desi apar achizitii scumpe pe forum, asta nu inseamna ca sute de mii de romani cumpara chestii legate de gaming. Am putea sa ne dam cu parerea daca am stii cate console s-au vandut in RO etc. Daca s-au vandut 10.000 de PS4 si 5.000 de Xbox One, atunci nu cred ca trebuie sa ne facem sperante la localizari. Numai daca te uiti cati useri posteaza pe forum, iti cam dai seama pe unde stam.
Nu neaparat, pentru ca daca ii dai prin sita si ii cerni pe aia care cumpara console hardware din Romania, iti ramane sa umpli 2 sosete, pentru ca multi sunt acei tatici de care vorbeam mai sus care cumpara Minecraft si GTA si Fifa 2010, care na... tot fotbal e si in 2018, si atat. Cinci ani nu mai cumpara nimic.
Apoi sunt shaormerii asa ii numesc eu care au bani si isi cumpara o consola strict ca sa joace Fifa, 'ca pe Playstation'. Crede-ma sunt multi ii intorci cu lopata.
Astia amintiti mai sus nu-si fac cont de Romania, astia merg pe 'combinatii', e plin OLX-ul de ei. Nu-l intereseaza pe ala PS Store sau PP Store el joaca 'fifa frate' si ii cade Messi de 5 ori si pe urma face combinatii cu coins.

E, daca ii cerni pt astia, mai ramai cu o manuta de oameni care au auzit ce este Shadow of the Colossus sau Morrowind si astia iti cumpara constant content digital, periferice, figurine, tricouri, subscriptii si asa mai departe.

Cum spui tu ar fi ideal dar din pacate numarul de console hardware vandute in Romania nu denota nici pe departe numarul de gameri romani care ar putea, mai devreme sau mai tarziu, sa populeze Leaderboard-urile cu conturi romanesti si sa ne impinga putin mai sus.

O sa ne certe pentru off topic, imi cer scuze eu am inceput. Se poate muta pe un topic nou.