pana la urma am suplimentat bugetul si am luat un Samsung Qled 55Q6FN 2018

am stat la setari de m am plictisit - am si returnat unul si am luat altul - la primul am observat si eu acel black screen de vreo 3-4 ori in o saptamana de playing - o sa vad si cel de acum daca mai face - da - se pare ca e o nesincronizare cu HDR 10+ - sper sa o rezolve in urmatoarele updateuri

pt cine isi ia Q led de la Samsung ii recomand o setare pt care era sa imi iau alt TV nestiind de unde sa o opresc : Blur Reduction - este o setare buna cred ca idee dar ea este la maxim si da un efect criminal de prost obiectelor in miscare - practic lasa urma obiectelor - sa o dati la 0 neaparat

si la fel o setare pt jocurile rapide Led Clean Motion ... incredibil de oricbil arata culorile si frameurile la activare ei - neaparat off

Setat Q6 le este superbet .. are PIP !! chiar !!! 2 tunere - pot viziona chiar 2 programe de cablu in acelasi timp .. 10+ la asta nici un alt TV nu stiu sa aibe 2 tunere la PIP maxim 1 tuner si un HDMI ! stiind problema mmea de mai sus pot zice ca a fost o super placuta surpriza asta cu 2 tunere

mai revin cu detalii