@Mad, nu incerc sa am dreptate, dar tu vi cu niste contra-argumente penibile, de genul Diablo 3 si GTA V. Nu au nicio relevanta in discutia noastra, jocurile tale. Da, toata lumea stie ca va apare candva PS5, cum toata lumea stie ca va apare Fifa 23... E in firea lucrurilor sa existe o anumita continuitate la ceva de succes, dar una e sa stii ca "o sa apara" si alta e sa stii ca apare intr-un an, un an si ceva.
Exemplul cu Fifa 23 a avut un talc, daca nu l-ai inteles, o sa ti-l explic eu : Fifa 23 va apare, logic, urmand aparitiile anterioare ale Fifa, cam peste 4 ani. Toate lumea stia asta, ori macar banuieste. Asta-i logica multimii. La fel e si in cazul PS5. Toata lumea stie ca va apare candva in viitor, unii estimeaza 2020, altii 2021 ca cel mai optimist scenariu, nu-i asa, doar tu ai spus-o!
Apare presedintele Sony, Kenichiro Yoshida si spune "La acest punct, pot să spun că este necesar să avem o nouă generaţie de hardware". Nu spune ca va fi necesar, ci este necesar, in acest moment.
Si aici apare similitudinea cu Fifa 23. Imagineaza-ti ca apare cineva de la EA si spune : "La acest moment, pot sa spun ca este necesar sa avem FIFA 23."
Nu te-ar bucura o asemenea stire, daca ai fi fan inrait Fifa si te-ai gandi ca de la Fifa 19 la Fifa 23 trebuia sa astepti 4 ani, iar durata de asteptare s-a scurtat subit? Si aici nu ma refer numai la scurtarea aparitiei Fifa 23, ci la faptul ca un joc ca Fifa 23, despre care stii ca va fi mult superior fata de ce poate Fifa 19 acum, apare mai repede decat estimai tu? Asta-i asemanarea cu PS5.
Consola PS4 e la capatul puterilor sale, e suficient sa urmariti analiza celor de la Digital Foundry cu privire la rezolutia dinamica, ce scade pana la 900p in jocul Assassin's Creed Odyssey.
Parerea mea personala, pe care nu incerc s-o impun, este ca se feresc ca dracul de tamaie sa foloseasca denumirea de PS5, pentru a nu influenta vanzarile PS4 in preajma sarbatorilor de iarna. Insa in 2019, tot parere personala, vom afla termenul de lansare PS5.


@Mad, titlurile scoase pentru PS3 sunt eSports. Nu am vazut GOW4 si Spiderman pentru PS3, ca sa ma opresc doar la aceste doua titluri.