Quote Originally Posted by poiuyt View Post
jocul este mult peste WItcher atat la story / locatii / personaje cat si la combat
nu pot sa cred asa ceva. Povestea din Witcher 3 este extraordinar de bine scrisa incat nici fratii Houser nu cred ca or sa se ridice la nivelul ei. Fiecare sidequest din W3 pe cat de fetchy sau witcher sense heavy este ca gameplay, este atat de bine scris incat depaseste pe alocuri chiar si Morrowind-ul. Din ce am vazut in AC Od si am jucat in Origins, questurile sunt f. slabe ca si poveste.

Combat-ul e discutabil dar mie mi se pare mai visceral cel din W3 fata de Origins, plus ca in Origins (si din ce am vazut in review-uri, Odyssey) nu ai feedback mai deloc. Chiar se simte ca lovesti hitbox-uri. Personajele sunt net superioare in W3, come on: Ciri, Lambert, Emhyr, Johnny, The Crones, pfft.

In ce priveste locatiile iar tine de gust dar varietatea din W3 mi se pare ca depaseste clar orice AC ever made. Oricat de mare au facut lumea acum, e tot Grecia la urma urmei cu mici variatii in ecosistem. In W3 ai toate tipurile de relief ca sa nu mai vb de Blood and Wine care e de-a dreptul superb.

Dupa ce o sa moara hype-ul, AC Odyssey va fi doar un alt AC, pe cand W3 va ramane un joc de referinta in genul sau.