Dupa cateva zeci bune de ore de joc si ajuns la level 44, las si eu aici cateva impresii pozitive si negative despre joc, pentru cei care stau in cumpana daca sa joace sau nu Odyssey.
Inca de la bun inceput, m-a dezamagit putin faptul ca Alexis (eu cu el joc) este de fapt un mercenar (persoana care poate fi loiala sau tradatoare in acelasi timp, in schimbul banilor) si nu un asasin (in spiritul seriei).
Am ales sa lupt alaturi de spartani, insa foarte curand am inceput sa primesc misiuni in totala contradictie cu acea camaraderie, si care ma puneau in situatia de lupta apoi impotriva lor. Da, povestea te pune in situatii contradictorii si de a lua decizii, care te cam fac sa te indoiesti de moralitatea personajului.
O misiune, luata de la un politician, ma pune in situatia de a omori o sarmana femeie, care avea banala vina de a fi in opozitie cu el. Sau, dau foc silozurilor unor bieti tarani, din care insa se aprovizioneaza o armata sau alta si de aceea trebuiesc arse. Sau, scufund niste amarate de corabii ale unor comerciati civili (persoane fizice cred ), doar asa, de dorul lelii. Misiuni destul de penibile dar in conformitate cu statutul lui Alexios, care este si inger si diavol in aceeasi masura.
Voice acting-ul este dezamagitor pe alocuri. Accesele de furie din unele dialoguri ale lui Alexios, sunt redate atat de teatral, incat nu m-au convins de loc.
Privit din spate atunci cand alearga, Alexios pare un pitic cu fusta si cu picioare strambe. Penibil.
Despre misiunile secundare repetitive nu am sa vorbesc prea mult. Da, ele sunt de genul dute omoara-l pe cutare, sau dute elibereaza-l pe cutare, sau, fa pe curierul si livreaza pachete, bani sau altceva. Ele insa pot fi ignorate complet.

In rest, jocul este bun. Are suficiente activitati care sa starneasca interesul si curiozitatea. Animale legendare de ucis, mercenari suparati care te urmaresc pretutindeni, cultisti puternici si misteriosi, precum si creaturi mitologice legendare de lichidat.
Grafica este superba, gameplay-ul bun, combat-ul satisfacator spre discutabil, locatii mirifice si foarte frumos si real redate.
Microtranzactiile aferente jocului, nu sunt necesare spre a fi achizitionate, decat daca jucatorul nu are rabdare sau doreste sa inceapa jocul din start cu un gear mai bun si cu un boost consistent.

Da, Odyssey este cam altceva, nu acel spirit pur de assassin creed, dar merita pierdut timpul cu el.