revin cu pareri dupa 3 saptamani timp in care am schimbat 2 55Q6FN de la Samsung si momentan am un Sony XF9005 in probe .

Samsung tv 4K ca este Qled ca este altceva este o mare dezamagire - niste imbarligatori ieftini .
In ce consta cea mai mare minciuna pt gameri :

Input lag ul de 15-20-25 ms este prezent doar in modul GAME on - unde surpriza NU EXISTA HDR - deci daca vrei sa te joci fluid si normal ONLINE joci exact ca in urma cu 5-6 ani pe LCD HD ready - efectiv oribil

Daca vrei sa joci HDR dezactvezi Game modul dar input lagul creste la 55-85 ms care face orice joc onine aproape de nejucat .

Cum tu Samsung pui HDR 10+ contrast HDR 1000-2000 si imput lag 15 ms DAR nu spui ca trebuie sa alegi din ele ca nu poti juca niciodata HDR cu 15 ms .

Imi comandasem si Q7 le dar mi a venit zgaraiat de la transport si l am returnat - si intre timp vazand cu ce ma confrunt am inceput sa caut cum sa rezolv problema dar se pare ca orice imi iau samsung ca e q9 q8 q7 sau vreo serie mai veche am 2 optiuni :
game mode on - input lag 15 imagine oribila
game mod off - imagine frumoasa lag 55-85 ms - de nejucat

singurele jocuri de jucat pe Samsung sunt cele God of War si etc - caci acolo se fac si review urile ca sa se ascunda problema . O MIZERIE

hai sa mai adaug ceva - Movies - eu conectez PC ul prin HDMI la TV sa vad filme - ce credeti ? cand este conectat un PC la Samsung primesti aceeasi mizerie de imagine fara HDR fara nimic ca in game mode : si nu poti modifica nimic decat din PC - dar modifici fara sa ai HDR - ai un vechi HD ready pe o diagonala mare . ORIBIL

singurul mod sa vezi filme HDR banuiesc ca este cu HDD ul legat direct la TV - n am incercat asta oricum ca sunt total dezamagit de orice samsung 4K oricare ar fi el .

AICI este o poza de la RTINGS in stanga este Sony XF9005 ( X900F la ei ) si in dreapta este Q8 ul de la Samsung - amandoua conectate la un PC .. ca sa intelegeti despre ce vorbesc

in realitate Sony ul are in PC mode o culoare impecabila HDR iar samsungul ceva negru si obscur HDready la care n ai cum sa il modifici

45030874_409285769609204_8354720141098876928_n.jpg

Si nu face doar Samsung asta - Vezio o alta marca bunicica din USA face exact la fel advertising 17 ms input la dar nu spun ca doar in 1080 e asta in game mode fara procesare de culoare fara nimic si daca vrei sa ai tot - ai lag 50-80 de ms

Mi a ramas LG ul unde Oledul este scump si cu problemele lui de burn in si etc si ... SONY .

Sony permite HDR cu 24 input lag .. de fapt POATE caci il tine procesorul si constructia lui fiind mult mai performant .

Dar si Sony a comiso anul asta .. XE930 si XE900 au un constrast mai bun si culori mai ok chiar daca sunt 2017 - XF900 are culori mai multe dar un pic mai sterse la 80-90% fata de modelele prezente cu un an inainte .

Sony nu are PIP deloc .. nici macar pe o sursa .. telecomanda e mare si urata .. sistemul de operare android .. o durere .. dar ..

Sony e singurul cu ecran capabil de HDR cu lag mic sub 40 ms .
Sony permite HDR cand e conectat la pc .. filmele se vad superb .
Sony pe TV canale HDR ar o calitate mai buna si aici ca Samsung si permite .. desi ft ft greu sa aranjezi canalele in ordine - seria Qled de la Samsung nu permite decat analogul - digitalul ramanea aleatoriu si m am chinuit sa imi fac o lista de favorite - singura cale pt modelele 2018 ..

Ma chinui sa gasesc sony XE 930 ( XE9305 in Europa ) sau XE 900 acum de BF ... in caz ca nu - raman cu XF 900 care e la 80-90% ca si performante si cu ceva reglaje se aproprie de ele.

PS pt baiatul care avea probleme cu ecran negru brusc in HDR cate 1 secunda - sa sti ca la al doilea Q6 nu mi a mai facut asa - e o problema de TV deci trebuie schimbat

Stiu ca am scris mult dar am vrut sa impartasesc cu voi ce am patit ca sa fiti cu ochii in 4 data viitoare si sa stiti ce sa cautati si unde .
Vroiam Samsung pt PIP pt culori pt optiuni pt multe .. dar sunt total total dezamagit pt ce au facut la TV urile lor 4K atat de slabe la performante - dar ascunse de marketing .