Cu ocazia apropierii Haloween-ului, observand atatea recomandari de filme de groaza pe youtube, am zis sa vad daca este vreun serial de genul interesant pe Netflix.
Asa am dat de The Haunting of Hill House, al carui thumbail nu promitea mare lucru.
10 episoade mai tarziu m-a facut sa exprim "asa da!" si sa ii acord nota 10 pe iMDb.
Este o poveste cu fantome extraordinar de bine spusa, cu niste personaje foarte bine conturate si un setting exemplar. Felul in care acest serial creaza tensiunea si cum reuseste sa plaseze subtil diverse fantome in cadru, nu prea am mai vazut. Te face sa derulezi inapoi si sa incerci sa intelegi ce tocmai ai vazut, daca nu esti putin atent la tot ce iti prezinta.
Episodul 6 este un tur de forta si este reprezentativ, avand in vedere ca jumatate are loc in prezent si jumatate in trecut, iar regizorul schimba cadrul doar de cateva ori. Majoritatea trecerilor dintr-un plan temporal in altul se realizeaza intr-un cadru continuu foarte reusit.
Totodata, nu duce lipsa nici de jump-scares, dar acestea nu sunt facute de prost gust, cum suntem obisnuiti din filmele horror recente.
Recomand cu incredere acest serial care este potrivit atat pentru amatorii genului, cat si pentru cei mai fricosi. Este peste American Horror Story sau altceva de gen. O alta recomandare ar fi sa il urmariti seara, pentru o atmosfera mai buna, mai ales ca este disponibil in 4K DV/HDR.



Vizionare placuta! [emoji317]