Eu am modelul de anul trecut, XE90, de 49" (din lipsa de spatiu) si sunt foarte multumit de el pe partea de imagine, folosit 95% pe Xbox One X/PS4 simplu (am incercat o vreme si pe switch, dar efectiv arata totul prea nasol - majoritatea jocurilor nefiind full HD la output, asa ca l-am mutat pe alt TV full HD) si restul de 5% pe youtube si fff putin Netflix (cred ca am vazut 2 sau 3 filme pe el, de 1 an de cand il am).
Overall foarte multumit de el fix pentru ce l-am luat, dar mi-a luat ceva timp pana am reusit sa ajung la setarile potrivite pentru mine.

Sunetul il am scos prin soundbar, deci nu ma pot pronunta la cum se aude el.

Partea de OS este execrabila/mizerabila. Nu te vei obisnui cu el niciodata, daca-l vrei ca TV pentru ceva ce te obliga sa folosesti telecomanda (sau telefonul) pentru schimbat canale/surse foarte des.
Eu sunt mega dezamagit si de faptul ca, tinand soundbar-ul in fata TV-ului, sunt nevoit sa ridic mereu telecomanda si sa o pozitionez in fix anumite unghiuri, ca sa o pot folosi la TV. Ca fapt divers, am 2 Panasonic mai vechi in casa la care pot schimba canalul in timp ce o indrept in partea fix opusa.

Pe partea de smart...ca sa fiu sincer, am un chromecast standalone pus pe un alt TV care merge mai bine/mai rapid decat cum se misca partea de chromecast din acest TV, deci este o alta functie pe care nu o voi folosi vreodata.
Iar restul aplicatiilor pe care le poti instala din store-ul Android, merg asa cum te-ai astepta. Foarte prost. Am incercat la inceput, pentru testare, diverse jocuri din store si nu am fost deloc multumit. Am reusit, in schimb, sa bag un emulator si cateva jocuri de NES/SNES pe el prin stick si cu un controller de PS4 am reusit sa ma joc putin. Asta mi s-a parut destul de interesant.