Nu am folosit casti niciodata in jocuri ( am un sistem Logitech Z5500 5.1 care isi face treaba foarte bine ), dar anul acesta am cumparat o pereche de casti Sony Platinum ( am gasit si ceva promotie - le-am luat cu vreo 500 lei).

La inceput mi s-au parut putin cam slabe fata de sistemul de sunet, dar dupa ceva reglaje, mi se par excelente. In ultima vreme joc foarte mult COD Blackout si ma ajuta in meciuri sa aud pasii, sa imi dau seama unde sunt inamicii. D-abia astept BF5 cu 3d audio. Aveam si ceva presetari pentru jocuri in aplicatia dedicata, dar eu le folosesc standard. Cred ca depinde si de joc, cat de bine e optimizat sunetul pt casti sau cat de bine e facut. Acum folosesc sistemul Logitech cand ma uit pe Netflix sau la TV. Sa obtin fidelitatea/volumul sunetului din casti trebuie sa dau volumul destul de tare la sistemul Logitech si traieste tot blocul experienta COD .

Legat de constructie, acestea sunt pliabile (ocupa putin loc) si sunt unite printr-o banda metalica + ca se poate ajusta inaltimea castilor.
Am mai citit ca sunt probleme cu semnalul, sau ca se deconecteaza de la dongle, eu joc la 1.5m - 2 m de TV si nu am probleme cu sunetul.
Bateria tine destul de mult, eu joc zilnic 3-4-5 ore (depinde) si tot timpul mai am o liniuta-doua de baterie cel putin cand le opresc, am consola in Rest mode si le incarc zilnic.

Eu sunt foarte multumit de ele, sunt foarte comode, dar nu am termen de comparatie cu alte casti. Nu ascult muzica si nu ma uit la filme cu casti. Pentru jocuri ti le recomand. Nu gasesti casti wireless mai bune in segmentul asta de pret. Plus ca sunt 100% compatibile cu PS4 - ai sunetul virtual 7.1, 3d audio.

Legat de materialele din care sunt facute padd-urile, e un fel de piele/vinilin si cam transpira urechea. Le sterg/curat dupa folosire, sa nu se decoloreze in timp. Nu sunt incomode la sesiuni mai lungi (nu am capul mic, am mai avut niste Sony stereo inainte si erau jale - te durea capul dupa 15 minute. S-au si rupt deja).

Le recomand 100%.