In niciun caz nu va anuntat PS5 cu mai bine de 1 an si jumatate inainte de lansare. Daca au de gand sa il anunte in Feb 2019, mai mult ca sigur se va lansa in Nov 2019 sau cel tarziu iarna 2020.
Daca apare in nov 2020, nu cred ca va fi prezentat mai devreme de prima parte a lui 2020. Da, poate sa anunte anul viitor ca lucreaza la noua consola, cum a facut MS la E3, dar mai mult nu cred.
In caz ca au ajuns deja Dev Kit-urile la developeri, cum se zvoneste in ultimele zile, nu cred ca dureaza 2 ani sa lanseze consola. Probabil devii 3rd party au destul timp intr-un an sa porteze jocurile ce urmau sa apara in toamna viitoare pe current gen si pe PS5. Asa s-a intamplat si cu AC Black Flag spre exemplu sau Fifa 14.
Sony n-are niciun interes sa anunte consola asa departe de data lansarii, pentru ca se vor reduce vanzarile PS4. Unii oameni vor prefera sa astepte PS5 cateva luni, decat sa mai cumpere un PS4 dupa anunt. Cam asta s-a intamplat si dupa leak-urile "oficiale" pentru Pro, cat si dupa anuntul MS pentru One X.