@BatsBike - Daca joci shootere competitiv si iti duce placa video bine jocurile respective cu 144-240fps-uri atunci cred ca se merita acel AOC. In cazul in care nu joci super competitiv, posibil sa nu ai nevoie de atatia hertzi si poti scapa mai ieftin cu un monitor in genul celui recomandat de PumaS.
@PumaS - Multi zic ca s-ar vedea totusi diferenta aia de hertzi de la 144 la 240.

As vrea sa rectific si o chestie pe care am zis-o in unul din posturile de mai sus:
1. Te va scuti sa activezi Vsync din placa video, ceea ce automat iti va da FPS-uri mai mari, chiar daca cresti rezolutia. Deci e un avantaj decat daca ai juca cu vsync activ din placa video
Chestia asta e gesita. Am mai facut ceva teste si din ce am observat numarul de fps-uri ramane cam acelasi fie ca vsync/gsync e activ sau nu. Ramasesem cu preconceptia asta eronata de cand foloseam vechiul monitor pe 60hz pe care daca activam vsync se intamplau lucruri dubioase cu performanta jocului. Avantajul gsync-ului ramane totusi pe parte de input lag si prin faptul ca face totul putin mai smooth, chiar si la frame mare, cu micul dezavantaj ca imaginea poate nu mai ramane chiar la fel de crisp in miscare.