@MonkY - Ai scris cel mai bun si complet ghid de acvaristica apa dulce pe care l-am vazut pe RO.L-am pus la bookmarks pt orice incepator care cere sfaturi. Jos palaria , are o gramada de informatii pe care multi acvaristi cu ceva ani experienta nu le stiu. Sper ca inca ai acvariu !

Dar nu am scris numai sa ti spun cat de tare esti. Vreau sa-ti cer si cateva sfaturi.Au legatura cu acvariu/stand custom , potential DIY pentru Reef. Sa adaug putin context... imi fac un Reef de aproximativ 600-700 kg (sunt la apartament)

Ai idee de persoane sau o companie care poate sa faca stand din aluminiu proiectat de o persoana cu scoala pt asa ceva ? (Imi trebuie ceva sa reziste la 1 tona+ si sa fie cat mai usor).

Cum am spus vreau sa ma incadrez in maxim 700 kg , asta inseamna un acvariu de ~ 350 l. Nu are sens sa spun cat de devastator ar fi daca s-ar sparge un reef crescut. Pe langa faptul ca mi-am inundat casa mea si a vecinului de sub am pierdut animale de probabil peste 1000 euro.Plus ca
in curand o sa am copii si doresc sa nu le puna viata in pericol. In concluzie ceva sa reziste la un cutremur sub 7* fara problema si la o jucarie aruncata spre el. Il voi pozitiona peninsula style , cu latimea langa perete si cu lungimea spre centrul camerei. Ca si dimensiuni oscilez intre 100x70x45 si 120x65x45. Ideal era mai inalt dar greutatea... ideal era cu geam laminat de 20 (10mm/10mm) dar greutatea. Eu m-am gandit ca cel mai bun compromis e sticla ultra clara de 10 mm pe laterale si fund dublu varianta 1 cu sticla normala de 10mm plus una de 8 mm. Tu ce-mi recomanzi ? De asemenea sti pe cineva care poate sa faca asa ceva (sticla si materiale de la mine) la un pret echilibrat?