Merci de apreciere. Da, inca am acvariu... si nu vrei sa stii cum e sa mentii un monstru de acvariu cu apa plata cumparata (chiar si cu dedurizator, osmozator, n filtre, tot nu am reusit sa aduc apa la calitatea optima)...

Anyway, inainte de a te gandi sa-ti faci acvariu de o tona (chiar daca zici 6-700Kg, trebuie sa mai iei in calcul si echipamentele, iar cadrul metalic pentru a suporta o astfel de greutate cu siguranta va fi destul de greu - al meu are aprox. 200Kg), trebuie sa verifici exact ce greutate pe m2 suporta cladirea/apartamentul tau. Si sa incerci sa mergi mai mult pe lungime decat pe inaltime, chiar daca nu e optim pt. un marin (in cazul tau, de preferat 120x65 decat 100x70).

Nu am mai tinut legatura cu marii maestrii in ale productiei de standuri si acvarii, dar incearca un telefon la Pepika (www.pepika.ro). Din pacate pe cei care mi-au facut stand-ul si acvariul anterior (Aquadec), nu-i pot recomanda. Vezi detalii aici.

350L e cam putin pentru un marin... dar, nu stiu exact ce vrei sa faci cu el. Eu acvarii cu sticla sub 12mm am jurat ca nu mai fac, chiar si la cele mai mici de 500L. Fundul dublu si intaritoare pe margini sunt aproape obligatorii.

P.S. Am observat ca la dimensiunile acvariului, ai dat 45 ca fiind adancimea. E cam mica, sa stii... si presupun ca stii ca "apa te fura", un 45cm cand te uiti din fata unui acvariu iti va da impresia de "prea subtire", ca si cand te-ai uita la un 20-25cm. Incearca macar 50-60 latime. Repet, nu stiu exact pt. ce il vei folosi. Bafta!