Quote Originally Posted by Khufu View Post
Salut. Unele modele de PS4 Pro sunt mai galagioase ca altele, de regula cele mai "vechi" putin. Nu stiu numarul de CUH ca pe Crez, dar lumea zice ca cele mai noi nu sunt asa galagioase. Nu se prajesc, in caz de forta majora isi dau shut down, deci nu trebuie sa te panichezi. Este enervant, da, ai un mic aeroport in camera si trebuie dat sunetul mai tare ca sa acoperi, but it is what it is.

Bine, aici excludem cumva posibilitatea ca a ta are deja foarte mult praf pe la ventilator si heatsink (plus pasta veche de pe procesor), pentru ca daca este si asta un factor, ar trebui o curatare, de regula ajuta..
Va descriu experienta mea personala:
- am o consola cu CUH 7016 (ps4 pro, prima generatie). Initial am folosit-o pe un TV full HD cu boost mode, astfel nu am avut nevoie de 4k. Anul trecut am achizitionat un tv 4k si am observat ca am si eu un „aeroport” in camera. Consola pur si simplu facea un zgomot infernal.
- am cumparat pasta, alcool pt curatarea celei vechi, am schimbat-o de 2 ori, am curatat de praf ventilarorul, am aspirat interiorul consolei, 1-2 ore dupa schimbarea pastei parea mai silentioasa, apoi incepea iar sa se tureze in ultimul hal. Am ajuns sa joc iar in full HD doar sa nu mai aud zgomotul. Am acceptat soarta si nejustificand o investitie in alt Ps4 in conditiile in care ma astept sa il lanseze pe urmatorul in urmatoarele luni.
- citind ce a zis colegul mai sus am desfacut iar capacul consolei in week-end si am verificat heatsink-ul. Acesta avea atat de mult praf adunat incat am crezut ca e o pasla protectoare (un burete ca la aspirator). Am curatat cat am putut de bine (nu am demontat ventilatorul, nu am mai avut rabdare/timp sa desfac 30 suruburi).
- rezultatul: o consola silentioasa. Zgomotul este la un nivel rezonabil. Acum aerul trece prin heatsink zic eu undeva la 90%. Inainte cred ca avea 30% spatiu intre lamele si facea ca un uscator de par.

Asa ca va recomand, inainte sa schimbati pasta pe procesor, sa curatati ventilatorul, praful din consola si praful din spatele ventilatorului (spre sursa e heatsink-ul). Se desface capacul de sus al consolei - sunt tutoriale pe youtube, nu este nimic complicat.
Aveti nevoie de o lanterna (merge si de la smartphone, sa vedeti ce curatati), un aspirator, betigase de urechi, spirt, carpa de praf, penseta (sa scoatei „bulgarii” de praf dintre lamelele heatsink-ului). Rezultatul o sa merite.